„Municipalii” nu mai au chef de fotbal

CSM Rm. Vâlcea – Mureşul Deva 1-0

Sâmbătă, pe stadionul „Municipal”, echipa antrenată de Mitică Teleşpan şi Cristi Lazăr au primit vizita ardelenilor de la Mureşul Deva. La această partidă înregistrându-se şi cel mai mic număr de spectatori, cel mult 200 de oameni luând loc în tribunele stadionului din Zăvoi pentru a-i vedea la lucru pe „municipali”. Încă de la începutul partidei, jucătorii CSM-ului au arătat că nu prea mai au chef de fotbal jucând cu gândul mai mult la vacanţă. Marea majoritatea a atacurilor vâlcene s-au oprit pe undeva pe la marginea careului de 16 metri în condiţiile în care, oaspeţii nu le-au pus prea mari probleme, în rest… fotbal cu linguriţa.

Prima fază mai periculoasă a meciului s-a consumat abia prin minutul 37 când Vidakovici a făcut o cursă de aproximativ 20 de metri, a driblat un adversar după care a şutat, mingea respinsă de Rahoveanu a ajuns la picioarele lui Melcea, dar execuţia acestuia a dezamăgitoare şi scorul a rămas nemodificat. În minutul 40, oaspeţii s-au apropiat pentru prima dată de poarta „municipalilor”, dar Pisoiu, nimeni altul decât fotbalistul care în urmă cu o lună fusese muşcat de un şobolan în timp ce dormea, a şutat mult peste poarta lui Rusandu dintr-o poziţie destul de bună. Cu doar cinci minute înainte de pauză, jocul s-a mai animat, iar cei prezenţi au putut vedea ceva fotbal. În minutul 43, Mircea Voicu a scăpat singur cu portarul devean şi în loc să încerce un dribiling sau să paseze unui coechipier, a ales varianta cea mai proastă vrând parcă să treacă cu mingea prin portarul Rahovean, şi totul s-a dus pe apa sâmbetei. Însă, avea să fie faza care anunţa golul, pentru că în minutul 45, acelaşi Voicu a executat un corner, mingea a ajuns la fundaşul Dandea, iar mingea şutată de acesta a fost respinsă de un fundaş advers după ce trecuse de linia porţii, centralul Mihai Ianovschi a avut un moment de ezitare, dar a validat golul în momentul în care l-a văzut pe asistentul Iugulescu fugind către centrul terenului, scorul devenind 1-0.
După pauză, acelaşi scenariu, oaspeţii evoluând fără prea mari speranţe, fiind probabil demult cu gândul la drumul către casă, iar gazdele practicând acelaşi joc apatic şi lipsit de vlagă. Singurele momente în care acest meci a ieşit din tiparele unuia de vacanţă, au fost ratările monumentale ale jucătorilor vâlceni din situaţii mai mult decât favorabile. Mai întâi, în minutul 54, după o fază creată de Onofrei, mingea a ajuns la Nemanja Vidakovic, însă acesta, singur-singurel din 5 metri a şutat în portar. De altfel, atacantul sârb a avut şi în acest meci o evoluţie dezamăgitoare fiind practic o umbră a jucătorului care nu demult făcea ravagii printre apărătorii adverşi şi înscria goluri aproape meci de meci. Oaspeţii parcă şi-au propus să aibă doar câte o fază mai periculoasă în fiecare repriză. Cea din partea secundă a fost irosită în minutul 80 când Coman a fost foarte aproape să profite de o bâlbâială a vâlcenilor în propriul careu, Rusandu şi De Gregorio dându-se cap în cap, dar din fericire nu s-a schimbat nimic în privinţa scorului. Până la finalul partidei, singura fază notabilă a fost trecută tot în contul vâlcenilor, când Iosif Melcea, singur în careul advers, s-a lăsat pe spate în momentul şutului, iar mingea s-a dus mult peste poartă.
Au evoluat formaţiile:
CSM Rm. Vâlcea: Eusandu – Vlăduţi, Vişa, Dandea, Onofrei – Melcea, Labun, Roşca (’83 – Larie), Voicu (’65 – Sg. Popescu) – Vidakovic (’77 – De Gregorio), Robson.
Mureşul Deva: Rahoveanu – Bud, Dosan, Vîrtic, Pisoiu – I. Vajda, Sătmar (’76 – Coman), Onicaş, Borza (’66 – E. Vajda) – Lintaru, Sintejudean (’57 – Vălăşutean).

Teleşpan, dezamăgit de evoluţia elevilor săi

Deşi echipa a învins, antrenorul Mitică Teleşpan s-a arătat deranjat de lejeritatea cu care jucătorii săi tratează anumite momente din meci, în special referindu-se la cele în care aceştia se află la finalizare. „Menirea unui antrenor este aceea de a duce echipa până la marginea careului advers, iar de aici şi până la a băga mingea în poartă, jucătorul este cel care poartă responsabilitatea. Ratăm foarte mult din situaţii mai mult decât favorabile. Am lucrat foarte mult cu ei, le-am explicat ce trebuie să facă, însă observ că, unor jucători le intră pe-o ureche şi le iese pe alta. Părerea mea este că se întâmplă acest lucru pe fondul unei relaxări generale a tuturor jucătorilor. Însă, din relaxare ar trebui să iasă ceva bun. Joc relaxat, nu mai am ce pierde, ar trebui ca jucătorul să zburde pe teren în momentul în care nu mai apasă nicio presiune pe el, însă la noi se întâmplă contrariul” – a spus antrenorul „municipalilor”.

„Verigă” nu l-a uitat pe asistentul Iliescu

Mihai Iliescu, asistentul de pe partea cu tribuna oficială, a reuşit să enerveze peste măsură pe directorul clubului din Zăvoi, Florin Verigeanu. Exasperat de câteva decizia luat în defavoarea echipei sale, oficialul vâlcean n-a mai rezistat în tribuna oficială şi a coborât la marginea terenului pentru „a-l trezi la realitate” pe asistentul craiovean. „Nu este prima dată când face chestii de-astea. Iliescu a oficiat la una dintre linii şi la meciul nostru de la Mioveni, de anul trecut, şi ştiţi foarte bine ce s-a întâmplat. Cred că are ceva cu echipa noastră” – a spus Verigeanu înainte de a părăsi tribuna oficială. Coincidenţă sau nu, după ce „Verigă” a ajuns în preajma băncii tehnice a echipei vâlcene, asistentul Ionescu a avut o prestaţie impecabilă.

Se cunosc promovatele

Miercuri, jucătorii de la FC Argeş au sărbătorit împreună cu patronul Penescu, în vestiar promovarea în Liga I. Sâmbătă, după disputarea tuturor meciurilor din etapa a 31-a, Gaz Metan Mediaş şi-a asigurat şi din punct de vedere matematic accederea în primul eşalon fotbalistic al ţării după ce a zdrobit pe FC Caracal cu scorul de 7-1. Medieşenii au zece puncte avans faţă de CSM Rm. Vâlcea şi, cum mai sunt doar trei etape de disputat, nu le-a mai rămas altceva de făcut decât să deschidă şampania pentru a sărbători revenirea în Liga I. Cu trei runde înainte de finalul acestei ediţii de campionat, în Seria a II-a a Ligii a II-a mai sunt doar două necunoscute: prima este legată de numele echipei care va ocupa ultima treaptă a podiumului, CSM-ul şi Unirea Alba Iulia fiind despărţite de doar un punct; iar cea de-a doua este legată de retrogradare acolo unde se ştiu doar două formaţii care vor juca la anul în Liga a III-a: Corvinul Hunedoara şi FC Caracal. În schimb, FCM Reşiţa şi Poli II Timişoara mai păstrează încă şanse teoretice a rămâne în eşalonul secund.