Gazdele susţin că au pierdut pe mâna arbitrilor

Olteţul Zătreni – Dinamo Horezu 1-2

Partida dintre Olteţul Zătreni şi Dinamo Horezu era suspectă de blat. Aşa se vorbea înaintea etapei de sâmbătă printre oamenii de fotbal din judeţ. Însă, se pare că lucrurile nu au stat tocmai astfel. Primarul din Zătreni, Constantin Liţoiu, ne-a făcut o scurtă radiografie a meciului de la Zătreni, cum s-a desfăşurat acesta, în opinia sa. „Mie de «blaturi» îmi arde!? N-am nevoie de nici un «blat». Am fi putut să câştigăm acest meci dacă nu ne-ar fi trimis arbitri corupţi. Le-a dat două lovituri libere pe 16 metri şi au câştigat meciul. Au fost 1-0 pentru ei la pauză, însă am reuşit să egalăm prin Vîlcu junior. Oaspeţii au început să tot ceară lovituri libere prin prejma careului nostru şi arbitrul le-a dat.

Tot astfel au marcat şi golul victoriei. Nouă ne-a dat acest Rădulescu doar cartonaşe. În minutul 87 am avut penalti, a semnalizat asistentul, o fată, dar el a zis că n-a fost nimic şi a lăsat jocul să continue. Normal că au protestat jucătorii mei, dar nu s-a întâmplat nimic grav, deşi arbitrul ăsta chiar merita bătut. Nu meritam să pierdem aşa”, a spus edilul din Zătreni. Nici observatorul partidei, Ion Bivolaru, nu l-a contrazis pe Liţoiu, considerând că acesta era îndreptăţit să fie supărat pe cavalerii fluierului. Aşadar, încă un meci în care una dintre echipele favorite la promovare este bănuită că joacă mai bine în culise decât pe teren. (N.C.)