Liga I

Bomba de la Cluj

• Pandurii lui Neagoe au învins CFR-ul lui Andone

După o serie de rezultate neconcludente, exceptând meciul recent împotriva „câinilor roşii”, CFR Cluj, lidera Diviziei A, s-a împiedicat pe teren propriu cu Pandurii Tg. Jiu şi lupta cu Steaua pentru titlu s-a aprins şi mai tare. Ardelenii au avut în faţă un adversar aflat într-o revenire de formă extraordinară. După 4 victorii consecutive, jucătorii lui Eugen Neagoe erau pregătiţi să detoneze bomba la Cluj-Napoca şi să producă ieşirea în decor a liderului din cursa pentru titlu. Deşi au început meciul mai bine, oamenii lui Andone au irosit pe rând fiecare dintre ocaziile avute în prima jumătate de oră. Contrar cursului jocului, golul avea să pice însă în poarta lui Hirschfeld: minerul Vasilache a centrat de pe dreapta, mingea l-a fardat pe Rusu, iar De Sousa a trimis-o nefericit în plasă (0-1 în minutul 39).

Feroviarii au mai primit o lovitură înainte de pauză, când Cadu a fost eliminat. Căpitanul CFR-ului a văzut două galbene în trei minute (43 şi 45) şi a plecat mai devreme la vestiare. Pentru a reface sistemul cu patru fundaşi, „Fălcosul” l-a înlocuit la pauză pe Peralta cu Gabi Mureşan. Datorită eliminării din partida cu Pandurii Tg. Jiu, Cadu nu va juca nici joi, în meciul Unirea Urziceni – CFR Cluj.
Chiar şi cu un om mai puţin, CFR-ul a început sus şi partea secundă. Trică a avut şansa egalării, dar a plasat balonul milimetric de butul din stânga lui Mingote. Pe contraatac, oltenii au lovit letal. Ilie Iordache a scăpat de la centru, lăsându-l în urmă până şi pe Dubarbier, ajuns în postura de ultim apărător, şi a împlinit profeţia lui Becali (0-2 în minutul 63). Golul lui Trică din prelungirile partidei a venit prea târziu pentru a mai salva ceva. Trupa lui Andone a suferit astfel prima înfrângere de pe teren propriu îin acest sezon. 346 de zile trecuseră de la precedentul eşec al CFR-ului acasă, 1-2 cu Steaua. De-atunci au fost 13 succese şi 3 remize.
„Am câştigat unde nimeni nu a mai făcut-o în acest sezon, dar aş vrea ca tot CFR Cluj să ia titlul. Pandurii nu a avut vreodată vreun leu promis din altă parte”, a spus Eugen Neagoe la finele partidei, iar declaraţia sa a semănat oarecum cu cea a preşedintelui Marin Condescu: „Ne-am luat înapoi ce am pierdut în tur. Ne-am apărat sărăcia, nevoile şi neamul. Am învins o echipă pe care aş vrea să o văd campioană”.

Publicul a cerut demisia „Fălcosului”!

Fanii lui CFR retrăiesc coşmarul de anul trecut. Prestaţia slabă a „feroviarilor” a determinat o facţiune a galeriei din Gruia să-şi sancţioneze favoriţii. „Jucaţi fotbal!”, „Vă bateţi joc de noi” au fost câteva din scandările fanilor. La final, din galerie s-a scandat „Demisia!”. În timp ce Andone se îndrepta către conferinţa de presă, el a fost acostat de mai mulţi suporteri, care i-au cerut să plece de la CFR. Antrenorul i-a ignorat. „Trebuie să avem caracter. Înainte Andone era cel mai bun şi acum e cel mai rău? Nu e corect”, l-a apărat Tony. „Nu mă afectează ceea ce au strigat fanii”, a zis Andone.
Tehnicianul celor de la CFR Cluj a explicat apoi motivele eşecului cu Pandurii. „A fost o zi cu ghinion pentru noi. Am făcut o primă repriză proastă, am jucat mai bine în 10 decât în 11. Am făcut multe greşeli, în returul ăsta am luat cam multe goluri din faze fixe. Am pierdut trei puncte importante în acest război, că război se cheamă ce e între noi şi Steaua. Dacă nu vom câştiga următoarele două meciuri va fi foarte greu să mai sperăm la titlu”. Aşa cum se cunoaşte, CFR Cluj joacă joi la Urziceni şi duminică acasă, cu Rapid.