Răsturnări spectaculoase de scor în Ţara Loviştei

Posada Perişani – Dinamo Rm. Vâlcea 5-3 (2-1)

În ciuda vremii ploioase şi a terenului extrem de greu, meciul de la Perişani a avut de toate, faze spectaculoase, răsturnări incredibile de scor. Până la această partidă, Posada Perişani şi Dinamo Rm. Vâlcea erau despărţite de doar două puncte în clasament, iar o victorie a perişenenilor însemna rocadă în clasament. Conduşi de pe margine de preşedintele Dani Duroi (foto) şi din teren de căpitanul Florin Căpătan, jucătorii de la Posada au avut un debut de meci cum nu se poate mai prost văzându-se conduşi după numai zece minute de joc. Tănase a profitat din plin de bâlbâiala fundaşilor echipei gazdă şi l-a învins pe portarul Dumbravă pentru prima dată în acest meci.

Perişenenii nu şi-au pierdut încrederea şi au continuat să preseze, iar în minutul 25 Adi Antonescu l-a servit excelent pe Giani Dumitru şi acesta în poziţie de unu la unu cu portarul advers a reuşit să restabilească egalitatea. Ba mai mult, cinci minute mai târziu gazdele au reuşit chiar să preia conducerea după ce Căpătan a înscris cu capul după un corner executat de Păunescu. Deşi la pauză scorul a fost doar 2-1, Posada Pierişani putea să aibă un avantaj mult mai mare, dar Apostolescu, în două rânduri singur cu portarul oaspeţilor, şi Frunzescu, o dată, n-au putut să majoreze avantajul.
Partea a doua a debutat destul de slab pentru ambele formaţii, calitatea jocului fiind influenţată şi de starea terenului care, odată cu trecerea timpului devenea din ce în ce mai greu. Însă, spectacolul avea să înceapă din minutul 70 atunci când oaspeţii de la Dinamo au restabilit egalitatea prin N. Roşca, atacantul oaspeţilor învingându-l pe Dumbravă cu un şut la colţul scurt. Mai mult decât atât, zece minute mai târziu, oaspeţii au reuşit chiar să preia conducerea după ce Zotică a înscris în urma unei faze la care gazdele au reclamat fault la portar, scorul devenind 2-3. Jucătorii de la Posada nu a depus armele şi, încurajaţi de pe margine de primarul Ion Sandu, vicele Florinel Enache şi cei aproximativ 40 de spectatori care au înfruntat cu stoicism ploaia de afară, au restabilit egalitatea după numai trei minute. Adi Antonescu a luat o acţiune pe cont propriu nemaiputând fiind oprit decât prin fault în suprafaţa de pedeapsă de unul dintre fundaşii dinamovişti. Octavian Păunescu a executat sigur lovitura de pedeapsă, făcând ca scorul să devină 3-3. Ultimele minute ale partidei au fost un adevărat coşmar pentru echipa lui Marian Leţa. Dinamoviştii şi-au văzut ruinate şansele de a pleca măcar cu un punct din Ţara Loviştei în minutul 87 când portarul Roşca a scăpat mingea în faţă, iar Ion Iacobescu s-a dovedit omul potrivit la locul potrivit ducând scorul la 4-3. În cel de-al doilea minut al prelungirilor dictate de arbitrul Lucian Floarea, Păunescu a centrat de pe partea dreaptă şi Adi Antonescu, venit lansat din spate, a reluat cu capul fără speranţe pentru portarul Roşca, stabilind scorul final, Posada Perişani – Dinamo Rm. Vâlcea 5-3, rezultat care va produce rocada în clasament între cele două formaţii.