„Toreadorii” au răpus liderul şi l-au depăşit la golaveraj

Ştiinţa Toreador Laloşu – Damila Măciuca 5-1

Aproape că nici lor nu le venea să creadă că au reuşit o victorie atât de clară în compania echipei despre care mai toată lumea recunoaşte că este favorită la promovare. Ştiinţa Toreador Laloşu a dorit să demonstreze că are forţa de a câştiga campionatul şi de a se bate de la egal la egal cu orice adversar, mai ales pe propriul teren. Succesul de proporţii s-a conturat în repriza a doua, atunci când gazdele au marcat de patru ori. În prima parte a jocului nu părea a fi vorba de un succes facil al celor din Laloşu, chiar dacă Ionuţ Pârlac a deschis scorul. Experimentatul Corvin Popescu a readus egalitatea şi speranţa în tabăra echipei Damila Măciuca.

Dezastrul pentru oaspeţi şi fericirea pentru gazde s-au consumat după pauză. A fost suficient un gol marcat de Ştiinţa Toreador Laloşu, că imediat au urmat şi celelalte. Pe lista marcatorilor şi-au trecut numele Lucian Bujor (de două ori), Ghiocel şi Sorin Dinucu. Succesul gazdelor în această partidă ne-a fost confirmat şi de „Măru” – Marin Ion – probabil cel mai fericit om din Laloşu în cursul zilei de duminică. „Am învins liderul la scor, am făcut spectacol, am trecut pe primul loc şi acum plec să-mi aştept fratele care vine din Franţa. Ne întâlnim la Mioveni, ca să vedem şi meciul Universităţii Craiova, că noi suntem suporteri fideli ai «Campioanei unei mari iubiri». De aceea ne şi numim Ştiinţa Laloşu. Dacă bate şi Craiova, cred că va fi una din cele mai fericite zile din viaţa mea!” – a spus „Măru” în timp ce se îndrepta spre Mioveni. Acolo Universitatea s-a impus cu 2-1!