Semifinalele Cupei României, o „afacere” doar pentru Liga a IV-a

În afara meciului de la Şirineasa, unde echipa mai bine clasată în Liga a IV-a, CSM II Rm. Vâlcea, a fost eliminată de ambiţioasă trupă a lui Constantin Şerban, Luncavăţul Popeşti, în sferturile de finală ale Cupei României – faza judeţeană nu s-au înregistrat surprize. Minerul Berbeşti a spulberat ambiţiile primarului Nicolae Stănică de a ajunge în semifinale, iar trupa lui Laurenţiu Mustăţea a triumfat de asemenea în faţa celor de la FC Vartex. Cât priveşte cel mai echilibrat meci al acestui tur, cel de la Zătreni, acesta nu s-a mai terminat deoarece Flacăra Horezu a rămas în 6 jucători pe teren, fapt care-a dus la întreruperea partidei. Olteţul Zătreni va câştiga meciul cu 3-0 şi se va califica în semifinalele Cupei României.

Olteţul Zătreni – Flacăra Horezu 3-1
Încă un meci terminat înainte de vreme pentru gruparea din Treapt
* horezenii au intrat cu opt jucători în teren, iar până în minutul 35 s-au „accidentat” doi jucători, astfel că partida a fost oprită

Ne-am fi aşteptat ca partida de la Zătreni, dintre Olteţul şi Flacăra Horezu să nu se dispute. Era un efort în plus pentru Chiriţoiu şi compania să se deplaseze pentru un meci într-o competiţie, Cupa României, care îi interesa prea puţin. Date fiind problemele cu care se confruntă, campionatul este mult mai important pentru fosta echipă a lui Costel Chelcea. Era o idee şi ca Flacăra să anunţe dinainte că nu se va prezenta la Zătreni, dintr-un motiv sau altul. Însă până la urmă gruparea din Treapt nu a desconsiderat competiţia, alegând să meargă la Zătreni. Horezenii şi-au dorit chiar să şi câştige, însă probabil că au uitat ce înseamnă un meci normal, fără incidente şi probleme. În tot acest sezon s-au aflat în centrul atenţiei. Mai întâi pentru că reprezentau una dintre echipele favorite la promovare, apoi a venit decizia de a le da 5 meciuri pierdute, apoi au mai pierdut trei puncte la „masa verde”, a urmat depunctarea, suspendările unora dintre jucători. Şi nu se opreşte totul aici! Flacăra continuă disputele cu Comisia de Disciplină. În acest retur a fost aproape nelipsită din şedinţele de la AJF. Chiriţoiu şi compania par să nu fi învăţat nimic din povestea cu jucătorul suspendat care-a evoluat pe fals. Nici nu s-a închis bine cazul că horezenii au fost aproape de a greşi din nou. De fapt, nu ştim dacă nu vor fi din nou sancţionaţi pentru cele petrecute la acest meci de Cupă. Cum spuneam, ei s-au prezentat la Zătreni, chiar în efectiv complet. Însă echipa gazdă a anunţat că va face confruntare înaintea meciului, astfel că Flacăra n-a mai riscat, alegând să introducă în teren doar pe cei care aveau drept de joc. Astfel că, deşi la teren erau suficienţi pentru a juca de la egal la egal cu echipa gazdă, până la urmă pe foaie nu au fost trecuţi decât opt jucători, după cum ne-a informat unul dintre oficialii grupării din Zătreni. În aceste condiţii, Flacăra ştia că partida nu mai are vreo importanţă, fiind deja câştigată de Olteţul. Probabil au stabilit o strategie, astfel că meciul s-a încheiat încă din minutul 35. „Au vrut probabil să bage jucători pe fals. Erau de pe la Măldăreşti şi alte echipe din zonă, din câte am înţeles. Echipa gazdă le-a spus că va face confruntare, astfel că ei nu au riscat şi au intrat doar opt pe teren. Încă de la început i-am auzit vorbind că dacă diferenţa va fi prea mare, de la trei goluri în sus, ei se retrag de pe teren”, ne-a explicat toată povestea o persoană oficială prezentă la meci. De altfel, aşa s-a şi întâmplat. În aceste condiţii, misiunea formaţiei lui Nicolae Vîlcu a devenit uşoară. Încă din minutul 2, gazdele au reuşit să marcheze prin Ninciuleanu, iar apoi Laurenţiu Vîlcu a dus scorul la 2-0. Au înscris şi horezenii, însă între timp, cum era de aşteptat, de la oaspeţi s-a accidentat un jucător, astfel că Flacăra a rămas în şapte jucători. Tot Laurenţiu Vîlcu a marcat pentru 3-1 în favoarea Olteţului, aceasta fiind şi ultima reuşită a meciului. În minutul 35 al partidei încă un jucător al oaspeţilor s-a „accidentat”, astfel că meciul nu a mai putut continua. Indiscutabil, formaţia din comuna primarului Constantin Liţoiu merge în semifinalele Cupei României – faza judeţeană, însă rămâne de văzut dacă Flacăra va intra din nou în atenţia Comisiei de Disciplină. Soarta acesteia depinde, probabil, şi de ce a scris arbitrul în raport sau de cele consemnate de medicul acestui meci.

Luncavăţul Popeşti – CSM II Rm. Vâlcea 2-1
„Să vină Cupa la Popeşti!”

Cunoscută ca fiind o specialistă a „Cupei României”, Luncavăţul Popeşti şi-a respectat şi de această dată blazonul. A reuşit să elimine la Şirineasa formaţia lui Gabi Mangalagiu, CSM II Rm. Vâlcea. În ciuda zvonurilor care dădeau ca sigur un aranjament în urma căruia „municipalii” se impuneau în „Cupă” pentru ca popeştenii să beneficieze de sprijinul lor în campionat, unde orice punct obţinut creşte şansele echipei de a se salva de la retrogradare, Luncavăţul a câştigat meciul cu scorul de 2-1. Popeştenii aveau slabe speranţe că vor mai ajunge în semifinale după prima repriză, încheiată la scorul de 1-0 pentru CSM. Avantajul echipei oaspete a fost creat de Pufu, după o greşeală făcută de portarul gazdelor. În repriza a doua, însă, lucrurile au decurs bine pentru gazde. Au reuşit să restabilească egalitatea prin Fistogeanu, pentru ca mai apoi Pestrea, cu 7 minute înainte de finalul meciului, să marcheze pentru 2-1, golul său aducând şi calificarea echipei Luncavăţul care, la sfârşit, într-un moment de euforie, a îndrăznit chiar să se gândească la finala competiţiei: „Să vină Cupa la Popeşti!”. Până la câştigarea acesteia ar mai avea două meciuri, însă şi timp pentru a se bucura de succes. Edilul din Popeşti a anunţat că-şi premiază echipa, fiecare dintre jucători urmând a primi, în schimbul calificării în semifinale, câte un milion de lei vechi. Primarul a ţinut, totodată, să mulţumească şi suporterilor din Popeşti care au făcut deplasarea la Şirineasa pentru a-i sprijini pe jucătorii Luncavăţului.

Primarul Şerban acuză atitudinea avută de Mangalagiu
Partida dintre Luncavăţul Popeşti şi CSM II Rm. Vâlcea nu a fost nici pe departe una liniştită. Gazdele şi-au dorit victoria, „Cupa României” disputată la nivel de judeţ fiind o competiţie la fel de importantă ca şi campionatul, însă la fel au gândit şi oaspeţii. Au existat ambiţii, însă pe teren lucrurile au decurs normal, fără a exista incidente. Dispute mai aprige au fost pe marginea terenului între antrenorul oaspeţilor şi primarul Constantin Şerban de la Popeşti. Acesta din urmă s-a arătat dezamăgit de atitudinea lui Gabi Mangalagiu: „Sunt mâhnit de atitudinea acestui Mangalagiu, un antrenor care se vrea a fi respectat în fotbal. E adevărat că poate la nervi am greşit şi eu. I-am spus că mănâncă banii municipalităţii şi nu reuşesc să aibă o echipă care să se impună. Însă de aici şi până la a mă înjura de mamă şi altele de acest gen, e diferenţă mare. Eu ţin această echipă din banii mei, ai neveste-mii, ai familiei. Doar o parte vin şi de la Consiliul Local. De aceea nu cred că e corect să se atenteze la familia mea. Sunt profund dezamăgit de unele lucruri care s-au evidenţiat la acest meci”. De asemenea, în încheiere, a mai subliniat faptul că „toate aceste «mârşevii» care se fac i-au îndepărtat pe unii dintre sponsorii echipei Luncavăţul”.

Săptămâna demiterilor!
Colaborarea între Lucian Catargiu şi Luncavăţul a luat sfârşit

La începutul acestei săptămâni CSM-ul a renunţat la serviciile antrenorului Marian Bondrea după ce conducerea clubului a considerat că obiectivul fixat a fost compromis. Moda a prins şi la Liga a III-a unde, după meciul de marţi, 25 martie, din intermediară, s-a decis demiterea antrenorului Marian Deaconescu. Având aceste modele şi primarul Costel Şerban de la Popeşti a luat hotărârea să se despartă de antrenorul său, Lucian Catargiu. Decizia este surprinzătoare, mai ales că a venit după un meci câştigat de popeşteni, ce le-a adus calificarea în semifinalele Cupei României, faza judeţeană. Ce l-a supărat pe edilul din Popeşti au fost însă zvonurile lansate înaintea meciului cu CSM II din „Cupă”, cum că echipa sa ar da meciul „municipalilor” pentru ca favoarea să le fie întoarsă în campionat. Numai că lucrurile nu au stat aşa, Luncavăţul impunându-se în faţa CSM-ului. Toate acestea şi faptul că antrenorul Catargiu nu şi-a felicitat proprii jucători după succesul obţinut l-a determinat pe Şerban să renunţe la colaborarea cu acesta. „Consider că nu e normal ce s-a întâmplat şi nu înţeleg cum de un antrenor nu merge la vestiar să-şi felicite jucătorii după un astfel de succes. Mi s-a părut necorespunzătoare atitudinea acestuia, astfel că am decis să nu mai continuăm împreună”, a ţinut să menţioneze Şerban. Totodată, acesta a mai precizat încă o dată faptul că echipa sa nu se va preta la aranjamente, indiferent că adversarul se numeşte Hidroelectra sau Dinamo Horezu, al cărei patron este prietenul său, Dan Mazilu. „N-am cedat şi nici nu vom ceda presiunilor. Vom juca toate meciurile pe teren. Ţin să le mulţumesc jucătorilor pentru modul în care au înţeles lucrurile până acum şi pentru faptul că nu-i interesează banii care ar putea veni din altă parte”.

AS Mihăeşti – Minerul Berbeşti 0-3 (0-1)
Vise spulberate pentru formaţia primarului Stănică

Fără antrenorul Ion Lazăr pe bancă, absent din cauza unor probleme de sănătate, însă beneficiind de sprijinul lui Marian Deaconescu, aut-sidera competiţiei, AS Mihăeşti a ieşit din Cupa României. Era singura echipă de Liga a V-a ajunsă până în această fază şi spera să rămână în centrul atenţiei, să producă surpriza în meciul cu Minerul Bebeşti pentru a ajunge în semifinale. S-au întâlnit, miercuri, 26 martie, la Mihăeşti, două echipe bine pregătite fizic, în general formate din jucători tineri, singura diferenţă între cele două fiind de eşalon. Una vine de la „Onoare”, iar cealaltă de la Liga a IV-a. Însă mihăeştenii sunt foarte aproape de a ajunge în „elită”, astfel că un test cu o grupare din acest eşalon a fost binevenită. Puteau obţine mai mult de la acest joc, dar cum norocul a fost de partea oaspeţilor, s-au văzut nevoiţi să se declare învinşi. Norocul şi experienţa au contat pentru trupa lui Ilinca. Soarta meciului ar fi putut fi alta dacă echipa gazdă valorifica cele câteva ocazii mari avute în prima repriză, când au beneficiat şi de avantajul vântului. În minutul 14, George Preoteasa a trimis pe lângă portar, însă „minerul” Vladu a reuşit să respingă balonul de pe linia porţii. Apoi Ciochină a trimis în transversală, cea mai importantă ocazie a meciului consumându-se în minutul 35 când Olaru a trimis balonul impecabil pentru Seft, rămas singur cu portarul advers. Juniorul mihăeştenilor a şutat pe colţul lung, însă balonul a trecut milimetric pe lângă bara laterală. Ocaziile s-au răzbunat şi, la prima ocazie mai importantă, oaspeţii au reuşit să înscrie. Meilă a trimis o boltă, sub transversală, peste portarul rămas spectator. Astfel „minerii” au intrat la pauză în avantaj şi cu şanse sporite de a obţine calificarea în semifinale, dat fiind faptul că în a doua repriză erau „împinşi de la spate” şi de vânt. Partea secundă a semănat cu prima repriză. Unii cu ratările, alţii cu golurile. Gazdele au mai irosit o şansă importantă prin Ciochină, în timp ce oaspeţii au dus scorul la 2-0 în favoarea lor. Gherghe a profitat de o greşeală în defensiva gazdelor, l-a văzut pe portarul Cîrstoiu ieşit dintre buturi şi a trimis perfect, în poartă. Răcăreanu s-a aflat şi el în situaţia de a marca, fiind urmat de Ciochină. Putea fi 2-1 dacă şutul trimis de acesta nu era blocat, in-extremis, tot de pe linia porţii, de acelaşi Vladu. În prelungiri s-a făcut 3-0 pentru Minerul Berbeşti. Gîrlă a marcat golul ce a consfinţit calificarea în semifinale a trupei lui Vasile Ilinca.

FC Vartex – Dinamo 2007 Rm. Vâlcea 2-5 (2-0)
„Câinii” lui Mustăţea vor juca în semifinală

Miercuri, 26 martie, băieţii antrenaţi de Laurenţiu Mustăţea au trecut fără probleme de echipa lui George Popolan, într-o partidă ce a contat pentru calificarea în etapa semifinală din cadrul Cupei României. Astfel, în urma acestei victorii categorice, „câinii” lui Mustăţea vor da piept în următoarea fază a competiţiei celor de la Luncavăţul Popeşti, grupare ce s-a impus în faţa echipei CSM II Rm. Vâlcea.

Băieţii lui Popolan au pierdut pe seama portarului
Oaspeţii au început partida în forţă şi în minutul 2 îşi puteau bifa primul gol, când Buga a reluat cu capul un balon primit în careu, însă l-a trimis cu ghinion în bară. Mult mai determinaţi pe început de meci, „câinii” au înscris rapid, în minutul 10, prin acelaşi Buga. Până la finele primei reprize, gazdele nu au avut ocazii remarcabile de a marca, ci, din contră, au mai încasat un gol. Bănescu a fost cel care avea să marcheze golul cu numărul doi pentru echipa sa, Dinamo 2007. Repriza secundă părea că a adus revigorarea mult aşteptată de trupa lui Popolan. Jucătorii de la Vartex au pornit mult mai determinaţi, iar în decurs de un sfert de oră aveau să stabilească egalitatea. Deşi părea că debutul celei de-a doua reprize era predestinat gazdelor, „câinii” nu s-au lăsat deloc prădaţi, ci, din contră, au devenit mult mai incisivi şi au înscris până la finele partidei de încă trei ori, două goluri aparţinând prolificului atacant Văcaru. Dacă gazdele aveau un portar mult mai experimentat, scorul ar fi putut fi altul, însă majoritatea golurilor au fost încasate pe fondul unor intervenţii total neinspirate. La finele partidei, atmosfera de veselie s-a instalat repede în vestiarul oaspeţilor, care au declarat că finala va fi cu siguranţă câştigată de ei. Referitor la obiectivul stabilit de gruparea dinamovistă, jucătorul Văcaru a declarat că nimeni nu le va sta în cale în cucerirea trofeului. ”Am luptat enorm ca să ajungem aici şi cu ocazia acestei partide am demonstrat că vom juca cu siguranţă finala şi o vom câştiga. Cupa va veni anul acesta în vestiarul cânilor”. Deşi a pierdut partida, George Popolan, antrenorul-jucător de la FC Vartex s-a resemnat repede şi a felicitat câştigătorii pentru maniera cum au tratat jocul.