„Municipalii” se pregătesc pentru promovare în Antalya

• ultimele achiziţii: Gărgălie de la Universitatea Craiova şi Larie de la Farul Constanţa

Începând de luni, „municipalii” antrenaţi de Marian Bondrea şi Mitică Teleşpan au „debutat” oficial în cel de-al doilea stagiu de pregătire. Tehnicienii vâlceni sunt convinşi că în Antalya nu se vor mai confrunta cu dificultăţi în ceea ce priveşte terenurile de antrenament aşa cum s-a întâmplat în primul stagiu, cel de la Băile Govora. În Turcia, vâlcenii vor sta nouă zile, timp în care vor susţine patru amicale, iar primul dintre acestea este programat a avea loc chiar miercuri împotriva unei echipe din Armenia.

În cantonamentul din Turcia, vâlcenii vor fi vecini cu una dintre principalele contracandidate la promovare, Gaz Metan Mediaş. Cristi Pustai, antrenorul medieşenilor a declarat cu puţin timp în urmă că, deşi Vâlcea a fost foarte activă pe piaţa transferurilor, tot ei au un lot mai valoros, iar acest lucru se va vedea la finalul campionatului.

Melcea, Stanca şi Therry au rămas acasă

După Iosif Melcea, antrenorul Marian Bondrea a mai pierdut un jucător, este vorba de fundaşul dreapta Dumitru Stanca. Imediat după meciul cu Petrolul Ploieşti, Stanca a acuzat dureri la genunchiul piciorului drept, iar după primele investigaţii se pare că ar fi vorba despre o ciupitură de menisc. „Stanca are genunchiul inflamat. I s-a făcut un RMN, iar în această săptămână vom merge cu el la Bucureşti la un medic specialist pentru a vedea dacă este nevoie de operaţie sau nu” – a spus preşedintele Alin Trandafir. În aceste condiţii, cu Stanca şi Melcea accidentaţi, pentru cantonamentul din Turcia Marian Bondrea şi Mitică Teleşpan au la dispoziţie decât un singur jucător de bandă dreaptă, pe Marius Pasăre.
Aşa cum vă anunţam în ediţiile trecute ale publicaţiei noastre, oficialii din Zăvoi au luat decizia de a renunţa la serviciile mijlocaşului camerunez Therry Ekwalla, anunţându-l că i se va căuta echipă pentru a evolua din retur. Motivele principale ale despărţirii dintre CSM şi Therry sunt lipsa de seriozitate în pregătire şi viaţa extrasportivă a camerunezului. Deşi a fost anunţat că nu va face deplasarea cu echipa în Turcia, Therry nu vrea să plece din Zăvoi. „Therry Ekwalla a fost anunţat că nu mai face parte din planurile de viitor ale antrenorului Marian Bondrea şi este liber să-şi caute altă echipă asta în cazul în care nu este de acord cu varianta propusă de club. Noi i-am spus că deja i-am găsit o altă echipă, însă n-a fost de acord să plece, spunând că rămâne să se pregătească singur la Vâlcea şi vrea să-i demonstreze antrenorului că se poate baza pe el. Vom vedea ce va fi!” – a spus directorul Florin Verigeanu.

Gărgălie şi Larie, sub comanda lui Bondrea

Cu doar două zile înainte de plecarea în Antalya, şefii clubului din Zăvoi au reuşit să obţină semnătura a doi jucători de Liga I. Astfel că, începând din această săptămână sub comanda tehnicienilor Marian Bondrea şi Mitică Teleşpan au ajuns Viorel Constantin Gărgălie (29 ani), de la Universitatea Craiova şi Ionuţ Larie (21 ani), de la Farul Constranţa. Despre aducerea celor doi, antrenorul Marina Bondrea are numai cuvinte de laudă şi speră ca cei doi să se integreze cât mai repede în colectiv, de aceea cei doi au şi făcut deplasarea cu echipa în Antalya.

Sfârşit de cantonament cu două înfrângeri

Oboseala acumulată în cantonamentul de la Băile Govora şi-a spus cuvântul pentru băieţii lui Marian Bondrea în cele două amicale pe care aceştia le-au disputat în compania formaţiilor Petrolul Ploieşti şi Rova Roşiori.
În primul meci, Petrolul Ploieşti a deschis rapid scorul prin Muţiu, în minutul 6, în urma unei faze la care vâlcenii au reclamat o poziţie suspectă de fault, dar şi un fault asupra lui Vlad. Câteva minute mai târziu, Vidakovic a rata şansa egalării după ce a scăpat singur cu portarul Vasic. Mai mult decât atât, în minutul 25, scorul avea să devină 2-0 pentru petrolişti marcând acelaşi Muţiu. De la „municipalii” singurii care s-au făcut remarcaţi în prima parte au fost Mircea Voicu care a avut câteva acţiuni personale de toată frumuseţea şi Sorin Vintilescu care a ţintit de două ori barele porţii adverse. Însă, până la pauză cei care au mai punctat au fost tot oaspeţii care au reuşit să marcheze, în minutul 40, pentru 3-0 prin fostul vâlcean Giani Marinescu.
În partea a doua, antrenorul Marian Bondrea a schimbat, cu excepţia portarului Rusandu, întreaga garnitură cu care începuse meciul. În minutul 54, Laurenţiu Boroiban a reuşit să reducă din handicap după un contraatac reuşit al „municipalilor”. Un sfert de oră mai târziu, Daniel Demetrescu le-a refuzat gazdelor un penalti clar ca lumina zilei, moment în care spiritele s-au aprins. Atât antrenorul Marian Bondrea cât şi directorul executiv Florin Verigeanu, reproşându-i lui „Zăpadă” maniera în care a condus partida, iar la un moment dat „Verigă” i-a propus acestuia să facă schimb la centru cu asistentul Marian Joiţa. În cele din urmă spiritele s-au calmat, iar partida s-a reluat. În minutul 81, Sergiu Popescu a executat o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, mingea a lovit zidul echipei adverse şi a intrat în poartă, însă era prea târziu pentru a mai putea întoarce soarta partidei, iar scorul final a fost 2-3 pentru „lupii galbeni”.
Pentru CSM Rm. Vâlcea au evoluat:  Rusandu – Stanca, Vişa, Vătavu, Vlad – M. Voicu, Vlăduţi, Onofrei, Dedu – Vidakovic, Vintilescu.
După pauză au mai jucat: Pasăre, Băiţa, Dandea, Cercel, Sg. Popescu, Ekwalla, Grigoruţă,, Grădinar, Stupar, Robson, Boroiban.

Ne-a învins şi Rova

După meciul cu Petrolul Ploieşti a urmat cel cu formaţia de Liga a III-a, Rova Roişiori. Dacă primul meci s-a disputat pe terenul mare, de data aceasta oficialii „municipalilor” au decis ca meciul cu Rova să se desfăşoare pe suprafaţa sintetică din spatele stadionului. Pentru a nu risca ca vreunul dintre jucători să se accidenteze având în vedere oboseala acumulată în stagiul de pregătire de la Govora, antrenorul Marian Bondrea a decis să folosească în această partidă o echipă formată din juniori şi câţiva jucători de la echipa mare care au evoluat mai puţin în meciul cu Petrolul. În aceste condiţii, CSM-ul a pierdut şi cea de-a doua partidă de verificare din acest an cu scorul de 2-0, după ce la pauză a fost 1-0. În partida cu Rova Roşiori, pentru „municipali” au evoluat: Rusandu – Băiţa, Dandea, Vlad, Grigoruţă – Dedu, Roşca, Onofrei, Vlăduţi – Robson, Csongor. Au mai jucat: Stupar, Chiripuş, Chebar, Manolescu şi Pârvu.