Alte sporturi

Volei de calitate în Sala Capela

Duminică, 14 octombrie, în Sala Capela a Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân” a avut loc ce-a de-a doua etapă din cadrul Campionatului Naţional la cadeţi. Atât fetele antrenate de Marius şi Nicoleta Mărgărit, cât şi băieţii lui Dinu Dumitraşcu au întâlnit ca adversari grupările din Bănie. În prima partidă s-au întâlnit voleibalistele antrenate de soţii Mărgărit şi cele de la Colegiul Naţional „Nicolae Titulescu” – Craiova. Deşi doljencele au fost superioare la capitolul înălţime, nu au putut ţine piept tehnicii mult mai bune a fetelor noastre, care au câştigat până la urmă cu scorul general de 3-0 (25-23; 25-20; 25-20).

Partida a durat 68 de minute, iar scorul la puncte a fost de 75-63, bineînţeles, în favoarea elevelor de la CNMB. Deşi au vâlcencele au evoluat aproape impecabil, antrenorul Marius Mărgărit, totodată, director adjunct al colegiului, nu s-a declarat impresionat de jocul elevelor sale. „Pot spune că, deşi am câştigat la scor, nu sunt integral satisfăcut de prestaţia echipei, care, comparativ cu meciurile precedente, a jucat slăbuţ şi au început partida extraordinar de timorate. Lucru pe care nu mi-l pot explica, în condiţiile în care, la antrenamente, au un comportament foarte bun, iar în acest meci au comis foarte multe greşeli, când nu era necesar. Nu au putut să depăşească jocul adversarelor. Totodată, aş dori să mulţumesc cu această ocazie antrenoarei Cecilia Săsăran, de la care am preluat cinci jucătoare noi de la echipa ei de junioare III, care, a reuşit, anul trecut, performanţa de a fi vicecampioane naţionale. Sportivele au fost foarte bine pregătite, iar rezultatul bun înregistrat astăzi i se datorează în mare parte şi ei”, a declarat Mariu Mărgărit.

Băieţii s-au „prăbuşit” inexplicabil

Şi băieţii au disputat un meci tot împotriva elevilor de la Colegiul Naţional „Nicolae Titulescu”, însă nu s-au putut mobiliza suficient de bine pentru a trece peste jocul nu prea bun al adversarilor. Greşelile la serviciu şi la blocaj au fost numeroase, iar băieţii au pierdut până la urmă cu scorul de 3-1 (23-25; 25-16, 25-16, 23-25). Deşi primul set a fost cedat la o diferenţă de numai două puncte, următorul set părea să confirme valoarea elevilor lui Dinu Dumitraşcu, câştigând cu 25-16. Dar, în următoarele două seturi, elevii au comis permanent greşeli şi nu au mai putut remedia situaţia. La final, antrenorul echipei noastre s-a declarat foarte indignat de prestaţia foarte slabă a elevilor săi, precizând că a făcut tot ce este posibil pentru ca elevii săi să câştige.