Fotbalul din staţiune, aproape de a rămâne o amintire

FC Govora – Sportul Rm. Vâlcea 3-9

Degeaba încearcă preşedintele clubului din Govora, Mihai Ciobanu, să menţină formaţia de Liga a IV-a pe linia de plutire. Fără implicarea factorilor locali, e greu să emită pretenţii într-un campionat ce aliniază grupări reprezentate de oameni care iubesc sportul-rege şi de aceea îl sprijină necondiţionat. Uneori, ambiţia acestora contează mai mult decât valoarea echipei sau a jucătorilor. Ori acest lucru îi lipseşte echipei din staţiune. Aşa că rezultatele, adesea dezastroase ale govorenilor, nu sunt deloc întâmplătoare. Singura „mână de ajutor” pe care-o primesc este de la reprezentantul Sind Oltenia, Oteşanu, care le plăteşte baremurile de arbitraj.

În rest, trebuie să se descurce singuri. Jucătorii încearcă să facă uitate aceste probleme la meciuri. Însă, în condiţiile date, nici ei nu pot să dea dovadă de seriozitate totală. Ultimele partide au demonstrat acest lucru. Ambiţia de la început se transformă pe parcurs în delăsare, astfel că toată munca ce-o depun pe parcursul unei reprize n-are nici o importanţă la final, asta pentru că anulează tot efortul în partea a doua a meciului când condiţia fizică şi lipsa de determinare îşi spun cuvântul. La fel s-a întâmplat şi în meciul cu Sportul, pierdut de goovoreni cu scorul de 9-3, după ce reuşiseră să câştige prima repriză cu 3-2. Gruparea lui Uţă şi Andrei a deschis scorul, şi-a majorat avantajul la 2-0, însă gazdele au revenit, au restabilit egalitatea, după care au reuşit chiar să preia conducerea, încheind primele 45 de minute la 3-2. Golul ce i-a adus în avantaj pe govoreni avea să fie ultimul înscris de aceştia în poarta Sportului. După pauză n-au mai contat. Oaspeţii au egalat, moment în care govorenii au luat decizia de a înlocui portarul, pe Marian Radu cu Cosmin Popa. Apoi campioana en-titre a judeţului a beneficiat de două lovituri de la 11 metri, corect acordate de arbitru, după părerea lui Mihai Ciobanu, astfel că, de la 3-2 s-a ajuns la 3-5. Au exista şi oarecare proteste. La prima lovitură de pedeapsă acordată celor de la Sportul, gazdele au solicitat în prealabil un off-side nesemnalizat de asistent, decizie pe care i-au reproşat-o acestuia. Apoi, la a doua lovitură de pedeapsă, noul portar al gazdelor a primit cartonaşul galben care puţin mai târziu avea să-i aducă eliminarea. A mai primit un gol, după care a mers în tribună, fiindu-i acordat al doilea avertisment pentru o comportare nesportivă. Astfel că govorenii au rămas şi în inferioritate numerică şi fără portar. L-au pus să apere pe juniorul Mihalcea, ce jucase până atunci ca fundaş. Tânărul a primit trei goluri uşor, astfel că Sportul s-a impus fără probleme, cu 9-3, pe terenul govorenilor.