S-a rupt „vraja” cu victoriile din deplasare

Minerul Berbeşti – Viitorul Rm. Vâlcea 2-0

Devenise deja o obişnuinţă pentru trupa lui Vali Chiriac să obţină succese în deplasare. Dacă pe teren propriu, la Călimăneşti, nu a prea avut succes, în schimb, pe terenul adversarelor a pus mai tot timpul probleme. S-a impus la Bărbăteşti, a câştigat şi în etapa trecută cu Luncavăţul, iar acum a urmat un nou test, tot în deplasare, dar la Minerul Berbeşti. Numai că norocul li s-a schimbat băieţilor de la Viitorul. Au reuşit să reziste pe terenul „minerilor” doar  o repriză pe care-au încheiat-o la fel cum o şi începuseră, la scorul de 0-0. S-a jucat previzibil, dovadă şi rezultatul consemnat în acel moment pe tabelă.

Antrenorul gazdelor, Vasile Ilinca a solicitat centralului Voicescu şi acordarea a două lovituri de pedeapsă, însă fazele au fost judecate diferit de arbitru. De fapt, gazdele n-au avut nevoie decât de răbdare pentru că până la urmă tot aveau să înscrie. Prin minutul 60 Gîrlă a trimis un şut sub bară, rezultatul final, de 2-0, fiind stabilit cu vreo 10 minute înainte de ultimul fluier al arbitrului, de Bogdan Nica.