O repriză oaspeţii, cealaltă gazdele

Topologul N. Bălcescu – Vartex Rm. Vâlcea 1-2 (0-2)

După o primă partea a campionatului în care a dezamăgit, gruparea de care se ocupă Gheorghe Popolan, Vartex Rm. Vâlcea, a început să redevină formaţia din sezonul trecut, cea care punea probleme indiferent de adversarul întâlnit. Victoriei cu Forestierul Băbeni din etapa trecută i-a urmat succesul cu Topologul Nicolae Bălcescu realizat de Vartex în această rundă. Gheorghe Popolan ne-a povestit cum a decurs meciul şi ce anume a stat la baza acestei reuşite: „Partida a început în nota de dominare a noastră.

Am deschis scorul prin Toader, după o deviere foarte bună a lui Gelu Voica. Apoi, la un corner executat de acelaşi Gelu Voica, Zbârnea a înscris pentru 2-0, care-a fost şi scorul pauzei. În partea secundă a fost ceva mai greu. Am început mai slab repriza şi, dintr-o neatenţie a arbitrului care n-a acordat fault în faza premergătoare, am primit gol în primul sfert de oră. S-a terminat totuşi bine pentru noi. Am reuşim să menţinem rezultatul, aşa că am mai luat trei punte importante”. Însă, până a se ajunge la rezultatul final au mai avut loc şi incidente. Vartex-ul a jucat câteva minute în superioritate numerică, dar prin minutul 70 numărul de jucători a fost egalizat. Gelu Voica, un jucător neobişnuit cu Comisia de Disciplină, care, conform spuselor lui Popolan, nu a avut nici o suspendare de când e la Vartex, a fost eliminat pentru injurii. Totul se pare că a plecat de la Vali Badea (aflat în stare de suspendare după abaterile de la regulament comise în timpul meciului cu Luncavăţul Popeşti) care, nemulţumit de anumite decizii ale arbitrilor, a intrat pe terenul de joc, înjurându-i pe „fluieraşi”, dar şi pe jucătorii echipei adverse. În acel moment a ripostat şi Voica, fiind eliminat de central. Totul a ieşit până la urmă bine pentru Vartex-ul lui Popolan care, graţie acestei victorii, a urcat până pe locul 12 în clasamentul ligii a IV-a.

Se lucrează la baza de la Fedeleşoiu

În altă ordine de idei, referitor la baza de la Fedeleşoiu, aflată în refacere, la sugestia lui Popolan şi a lui Mihai Stelian, cel care se ocupă de Oltul Dăeşti, va fi angajat special de Primărie un om pentru a se ocupa de îngrijirea terenului a cărui amenajare se află în stadiu terminal. „S-a terminat însămânţarea, iar în această săptămână urmează a fi finalizată şi împrejmuirea terenului”, ne-a mai spus Gheorghe Popolan.