„Municipalii”, spulberaţi de piteşteni

FC Argeş – CSM Rm. Vâlcea 4-0 (2-0)
• oaspeţii n-au avut nici un şut pe spaţiul porţii, iar portarul Râmniceanu a avut o prestaţie penibilă

În etapa intermediară de la Piteşti, „municipalii” au făcut cel mai slab meci al lor de la debutul acestui sezon competiţional. În primul rând, în partida cu FC Argeş, surprinzătoare a fost formula de start cu care a abordat acest meci Marian Bondrea, înlocuind cei mai buni jucători din meciul cu Gaz Metan, Iosif Melcea şi Nemanja Vidakovic cu Sergiu Popescu şi Luiz Robson, mutare care s-a dovedit falimentară în economia jocului. În aceste condiţii, urmărind partida de la Piteşti am revăzut prestaţiile penibile din perioada de pregătire.

Trecuseră abia noua minute din prima repriză şi „municipalii” s-au văzut conduşi după o lovitură liberă executată de Dulcea, Râmniceanu a ratat intervenţia, mingea a ajuns la Bălaşa care a înscris de lângă Cilean. Şi după primirea golului, vâlcenii au continuat să aibă o prestaţie mediocră, rare fiind momentele când treceau centrul terenului. Cu doar cinci minute acelaşi Victor Râmniceanu a comis-o încă o dată. În minutul 40, vâlceanul Dulcea a profitat de o bâlbâială a portarul vâlcean coroborată cu ezitarea lui Vişa, înscriind cu capul şi stabilind scorul pauzei, 2-0.
Degringolada din echipa vâlceană a continuat şi în partea secundă, piteştenii neavând altceva de făcut decât să înscrie, mai ales că adversarul nu le-a pus nici cea mai mică problemă. În minutul 65, acelaşi Dulcea a făcut ca tabela să arate 3-0, după ce a marcat tot cu capul de lângă Râmniceanu care a rămas de parcă încălţase ghete cu crampoane mai lungi şi acesta se înfipseseră în pământ. Recitalul gafelor lui Râmniceanu a culminat cu faza de tot râsul din minutul 85. O mingea uşoară care nu putea să-i pună probleme niciunui portar de 10 ani, era gata-gata să se transforme într-un nou gol, mingea strecurându-se printre picioarele ghinionistului portar, dar acesta a reuşit să o prindă chiar pe linia porţii. Scorul final a fost stabilit de Bucurioaia în minutul 90, care l-a învins pentru a patra oară pe neinspiratul Victor Râmniceanu. Evoluţia echipei sale din partida de la Piteşti trebuie să le dea de gândit celor doi antrenori, Marian Bondrea şi Mitică Teleşpan, pentru că este inadmisibil ca o echipă cu pretenţii la promovarea în primul eşalon fotbalistic al ţării să nu tragă nici măcar un şut pe spaţiul porţii.
La finalul partidei Marian Bondrea a uimit pe toată lumea prezentă la conferinţa de presă. S-a aşezat la masă, dar a spus că a venit din respect pentru ziarişti şi antrenorul Ionuţ Badea şi nu va comenta nimic despre meci… şi aşa a şi făcut.
Au evoluat formaţiile:
FC Argeş: Boşneag – Lăcustă, Crivac, Stan (’63 – Poenaru), Bălaşa -Doman (’58 – Bucuroaia), Tameş, Cr. Tănasie, Cârstoiu – Dulcea (’81 – Năstasie) şi Voiculeţ.
CSM Rm. Vâlcea: Râmniceanu – Vişa, Cilean, Stanca, Cercel (’46 – Lungan) – Therry, Pasăre (’75 – Vidakovic), Onofrei, Sg. Popescu (’55 Melcea),  – Robson, Boroiban.