„Tricolorele”, doar locul 3 la Cupa „Panonia”

Echipa naţională de handbal feminin a României a participat la finele săptămânii trecute, mai precis în perioada 17-19 august, la un puternic turneu amical inter-ţări, desfăşurat la Gyor, în Ungaria. „Tricolorele” au întâlnit pe rând selecţionatele Ungariei, Rusiei şi Poloniei. Bilanţul jucătoarelor pregătite de Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi la turneul de la Gyor nu a fost deloc unul strălucit, româncele înregistrând o victorie, un egal şi o înfrângere. Fetele noastre au terminat astfel doar pe poziţia a treia acest turneu amical.

Egal cu Ungaria

Româncele au întâlnit în prima zi a turneului echipa ţării gazdă, Ungaria, pe care-au dominat-o categoric pe tabela de marcaj încă din primele minute. Deşi au condus chiar şi la trei goluri diferenţă, la pauză, „tricolorele” aveau totuşi doar un avantaj minim (16-15). În repriza secundă, unguroaicele au făcut tot ce-au putut pentru a se menţine în joc. „Tricolorele” au condus cu 32-30 înaintea ultimelor două minute de joc, dar gazdele au egalat. Victoria a surâs însă tot fetelor noastre, care-au beneficiat în ultimele secunde de o aruncare de la 7 metri, pe care Simona Gogârlă n-a reuşit s-o transforme în gol. S-a terminat aşadar 32-32, un rezultat care-a nemulţumit ambele echipe. Golurile echipei române au fost înscrise de Ramona Maier (10), Ionela Stanca (6), Adriana Nechita (4), Simona Gogârlă (4), Aurelia Brădeanu (3), Clara Vădineanu (3), Adina Meiroşu (1) şi Valeria Beşe (1).

Eşec cu Rusia

Elevele antrenorilor Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi au jucat apoi cu Rusia, în reeditarea finalei Campionatului Mondial de acum doi ani. Ca şi în 2005, victoria a revenit tot echipei pregătite de Evgheni Trefilov, însă de data aceasta la un scor mult mai strâns. Superioare la capitolul omogenitate, adversarele noastre au controlat meciul în marea majoritate a timpului de joc. Româncele au avut şansa lor în ultimele 10 minute, atunci când s-au aflat chiar în avantaj pentru o scurtă perioadă. Până la urmă rusoaicele şi-au reveni şi s-au impus în final cu 35-32 (16-13). Pentru România au marcat Clara Vădineanu (8 goluri), Ionela Stanca (7), Ramona Maier (6), Simona Gogârlă (4), Aurelia Brădeanu (3), Adriana Nechita (2), Roxana Cherăscu (1) şi Valeria Beşe (1).

Victorie cu Polonia

În ultimul meci, „tricolorele” au dispus de naţionala Poloniei, cu care se vor confrunta şi-n grupa preliminară la Campionatul Mondial din Franţa. Contrar aşteptărilor, polonezele s-au aflat în avantaj la începutul partidei, timp de 15 minute, după care pe teren nu a mai existat decât o singură echipă, cea a ţării noastre, care şi-a apropiat o victorie pe deplin meritată, cu scorul de 28-22 (16-13).  Pentru România au punctat: Aurelia Brădeanu (5 goluri), Clara Vădineanu (5), Ionela Gâlcă (4), Ramona Maier (3), Narcisa Lecuşanu (3), Roxana Cherăscu (2), Adina Meiroşu (2), Adriana Nechita (1), Oana Manea (1), Simona Gogârlă (1) şi Valeria Beşe (1).

Tadici rămâne optimist

În ciuda faptului că a pierdut recent ambele întâlniri amicale şi cu Norvegia, campioana europeană en-titre, iar acum la Cupa „Panonia” elevele sale nu au învins decât cel mai slab adversar, Polonia, pierzând în schimb duelul cu Rusia şi remizând cu Ungaria, selecţionerul Gheorghe Tadici rămâne optimist în privinţa obţinerii unui rezultat de senzaţie la turneul final al Campionatului Mondial din Franţa, din luna decembrie a acestui an. După turneul din Ungaria, Tadici a concluzionat că „bubele” sunt în apărare, acolo unde s-au primit prea multe goluri. Mai mult ca sigur, atunci când compartimentul defensiv se va întări cu Steluţa Luca şi Valentina Ardean, absente din Ungaria, cu totul alta va fi faţa naţionalei noastre.

Vâlcencele au dus greul

Din lotul deplasat în Ungaria au făcut parte 16 jucătoare. Treisprezece dintre acestea sunt componente ale echipei Oltchim Rm. Vâlcea: Luminiţa Dinu, Tereza Pâslaru, Ionela Stanca, Roxana Cherăscu, Oana Manea, Raluca Ivan, Valeria Beşe, Adriana Nechita, Clara Vădineanu, Narcisa Lecuşanu, Ramona Maier, Iulia Puşcaşu şi Adina Meiroşu. Alte două handbaliste au fost selecţionate de la grupări din ţară – Talida Tolnai (HC Zalău) şi Simona Gogârlă (Rulmentul Braşov) – în timp ce una, Aurelia Brădeanu, a provenit chiar de la echipa din Gyor. După deplasarea din Ungaria, pentru „tricolore” va urma o pauză de două luni, echipa naţională urmând a se reuni abia în luna octombrie, pentru Cupa Mondială din Danemarca, turneu care va avea loc în perioada 16-21 octombrie.