Ioneştenilor nu le-a mai mers şi la Galicea

Rezultatele din ultima perioadă le-au dat încredere jucătorilor de la Oltul Ioneşti care, după victoria en-fanfare de săptămâna trecută, sperau chiar că pot scoate un rezultat bun şi la Galicea, acolo unde joacă echipa aflată pe locul 4 în clasament, Topologul. Însă seria succeselor le-a fost întreruptă. „Am încercat să producem surpriza la Galicea, însă cei surprinşi am fost noi. Dar în mod plăcut. Gazdele au jucat mai bine, au câştigat pe merit. Au în echipă jucători buni, de perspectivă. Ei zic că nu-şi merită locul în clasament. Ar trebui să fie şi mai sus, însă probabil că lipsa de experienţă face ca ei să fie clasaţi în acest moment doar pe locul 4”, a opinat Florin Dobra, cel mai reprezentativ jucător al echipei din Ioneşti.

Oltul s-a prezentat la Galicea fără vreo 3 dintre jucătorii de bază ai echipei. Chiar şi aşa au reuşit să reziste o repriză în faţa gazdelor. Adică aproape o repriză pentru că în minutul 44 Topologul a preluat conducerea în urma unei lovituri de pedeapsă. Oaspeţii n-au contestat acordarea penalti-ului, însă centralul a dictat şi eliminare pentru jucătorul ce a faultat şi asta i-a iritat puţin. Se pare, însă, că eliminarea jucătorului ar fi survenit după injuriile aduse arbitrului, ci nu în urma faultului. Cam de aici, spun ioneştenii, s-a produs „ruptura”. În partea secundă Topologul a mai marcat de două ori, partida încheindu-se la scorul de 3-0 pentru Galicea.