„Republicanii” s-au întors fara puncte de la Pitesti

„Republicanii” s-au întors fără puncte de la Piteşti

La mijlocul săptămânii trecute tinerii fotbalişti de la FC Oltchim au avut programat în campionatul de Juniori Republicani o etapă intermediară. Au primit vizita echipelor de la Unirea Costeşti. Dacă la juniori A, Oltchim-ul nu s-a putut impune, fiind învinsă pentru prima dată în acest campionat (cu scorul de 2-1), cei mai mici dintre fotbaliştii Oltchim-ului care participă într-o competiţie de nivel naţional au câştigat cu un categoric 3-0, graţie golurilor înscrise de Popa, Vasile şi Răcăreanu. Grupa lui Ion Lazăr, cea care pierduse miercuri, avea şansa să recupereze punctele pierdute „acasă” în deplasarea de duminică, 1 octombrie, de la Piteşti, unde au întâlnit o echipă a Sporting-ului din localitate. Însă, se pare că, după rezultatele din primele etape care i-a propulsat până pe primul loc în campionat, i-a cam luat cu ameţeală, erau prea sus, astfel că nu s-au mai evidenţiat. Nu au putut obţine victoria nici la Piteşti, unde au fost învinşi cu 4-2. Nici juniorii antrenaţi de Marian Deaconescu nu au putut obţine un rezultat favorabil. Au ţinut piept adversarilor doar până la pauză când scorul era 0-0. În a doua jumătate a jocului chiar au reuşit să marcheze prin Dănuleţ şi au condus până prin minutul 80 când gazdele au început să-şi arate colţii. Au egalat pentru ca în ultimele minute de joc să mai marcheze de trei ori. Astfel, s-a terminat 4-1 pentru Sporting Piteşti.
În runda următoare, ce se va desfăşura la sfârşitul săptămânii, juniorii vâlceni vor întâlni echipele LPS-ului din Piteşti. Meciurile se vor disputa pe terenul de la baza Oltchim din Rm. Vâlcea. (S. SIMA)