Vâlcenii au stat mai bine cu pregatirea fizica

Dacia Orăştie – FC Oltchim Rm. Vâlcea 1-1 (1-0)

Vâlcenii au stat mai bine cu pregătirea fizică

Vineri, 29 septembrie, gruparea de Liga a III-a vâlceană, FC Oltchim Rm. Vâlcea, s-a deplasat la Orăştie pentru meciul cu Dacia. Glăvan şi compania veneau după înfrângerea de la Deva şi un nou rezultat nevaforabil ar fi încordat relaţia cu conducerea clubului. Astfel că şi-au fixat ca obiectiv obţinerea a toate cele trei puncte puse în joc. Dar, ca şi la Deva, în prima repriză FC Oltchim nu a arătat ca o fostă campioană de Divizia C practicând un joc sub aşteptări de care-au profitat adversarii. Şi-au revenit însă la timp, dar lipsa de şansă a făcut ca vâlcenii să nu obţină decât un punct. Mai exact, iată care-a fost, pe larg, filmul meciului, în opinia antrenorului Gaiţă: „Am primit gol în prima repriză. Noi am jucat slab şi ne-am lăsat dominaţi de adversar. N-am avut decât vreo trei ocazii, însă gazdele au fost peste noi. În partea a doua a partidei am avut jocul la discreţia noastră. Dacia Orăştie mi s-a părut o echipă slab pregătită fizic, deşi despre noi se spune asta. Au căzut după pauză. Noi am jucat bine, aşa cum mi-aş dori eu să o facem de fiecare dată. După cum a decurs jocul, normal ar fi fost să câştigăm. În minutul 75 Preda a egalat după o lovitură liberă obţinută în partea stângă. Ne-au mai anulat şi un gol valabil, iar Nicorici, Preda şi Negrescu au avut ocazii de singur cu portarul, dar din 3-4 metri au ratat. A plouat torenţial la pauză şi terenul nu i-a ajutat. Bineînţeles că mi-aş fi dorit mai mult, dar până la urmă sunt mulţumit şi cu un punct. Dintre jucători sunt mulţumit de evoluţia lui Monea care-a apărat bine, iar Glăvan, Olaru, Preda, Roşoagă şi Nicorici au jucat peste media echipei”. „Chimiştii” vor reveni pe teren propriu, după două săptămâni de meciuri în deplasare, la sfârşitul săptămânii când vor fi vizitaţi de lider, Athletic Sibiu, o echipă ce aspiră la promovare.

Pentru FC Oltchim au evoluat: Monea – Glăvan, Marinescu, Bărbuţ, Creangă, Nuţu, Olaru, Pană, Smedescu, Preda şi Nicorici. Au mai jucat: Roşoagă, Negrescu şi Căpătan.