Magura învinge în amintirea rezultatelor din sezonul trecut

Măgura învinge în amintirea rezultatelor din sezonul trecut

* formaţia lui Romcescu a învins Cerna Copăceni cu 2-1

Formaţia campioană în sezonul trecut într-una dintre seriile de la „Onoare”, Măgura Slătioara, a întâlnit în runda recent disputată gruparea lui Cătălin Luţă, cel mai reprezentativ jucător de la Cerna Copăceni. La teren a fost prezent doar preşedintele Luţă, acelaşi cu jucătorul care-a lipsit din primul „11” datorită unei suspendări primite ca urmare a meciului precedent disputat de formaţia sa. Cu „veteranul” Gelu Bărbărie, revenit la echipa-mamă după o perioadă de „exil” la Popeşti, Cerna s-a descurcat bine în faţa formaţiei de care se ocupă vice-primarul Sorin Romcescu, însă gazdele au avut mai multă şansă reuşind să obţină la limită, cu 2-1, victoria. Au fost ocazii şi la o poartă şi la cealaltă, alternând perioadele de dominare. Măgura a deschis prima scorul, în minutul 7, prin Angheluţă, Goga de la Copăceni restabilind egalitatea. Golul victoriei echipei gazdă a fost marcat de Mitoi în minutul 84 al meciului, după o fază contestată de oaspeţi care erau supăraţi şi datorită faptului că, după cum au afirmat, nu mai pierduseră de mult timp pe terenul celor de la Slătioara. Vice-primarul din Slătioara, Sorin Romcescu, bucuros după victoria obţinută pe teren propriu, a anunţat că Măgura ţinteşte din nou primul loc sau mai bine spus promovarea în Liga a IV-a, însă nu ştim dacă e posibil din punct de vedere regulamentar acest lucru după ce au vândut locul obţinut anul trecut grupării Sportul Rm. Vâlcea. Oricum, şi dacă ar fi să promoveze, cu o eventuală participare în eşalonul de elită judeţean în această formulă existentă la ora actuală la Slătioara, este greu de crezut că vor putea face faţă (vedem cazul celor de la Unirea Tomşani, o echipă de valoare apropiată grupării din Slătioara).