STIRI – Liga a V-a

ŞTIRI – Liga a V-a

Dinamo Şuşani ar fi vrut să joace

Meciul de la Şuşani, dintre Dinamo şi Cerna Fârtăţeşti, nu s-a disputat ca urmare a neprezentării oaspeţilor. Când au constatat că la ora partidei nu venise nimeni de la Fârtăţeşti, oficialii echipei Dinamo au insistat pe lângă brigada de arbitri ca să mai aştepte chiar şi câteva minute după expirarea timpului de aşteptare. Degeaba! Cerna n-a ajuns la meci, fotbaliştii din Şuşani jucând între ei o miuţă după plecarea oficialilor delegaţi de AJF Vâlcea.

Eugeniu Popa se judecă pentru echipă

Luceafărul Pesceana a pierdut pe teren propriu cu lidera seriei, motiv în plus pentru Eugeniu Popa să fie şi mai supărat: „Numai ciurucuri au lăsat la echipă. Nici măcar localnicii care erau mai buni nu mai joacă! Cei care au s-au ocupat de Luceafărul şi acum au vândut locul către CSM vor trebui să dea socoteală pentru că deja i-am acţionat în instanţă pentru falsurile făcute. Echipa trebuie să revină comunei şi să joace în Divizia D!”

Meci cu incidente la Frânceşti

Cu toate că la un moment dat părea să piardă la scor disputa cu Topologul Galicea, echipa Victoria Frânceşti a revenit şi a egalat de la 0-2 la 2-2, obţinând un punct important. La final au existat o serie de incidente, nu foarte grave, dar care vor trimite meciul în „prelungiri” la Comisia de Disciplină a AJF Vâlcea. Din informaţiile corespondenţilor noştri, se pare că terenul de la Frânceşti nu mai este regulamentar, oaspeţii solicitând ca cineva de la AJF Vâlcea să inspecteze urgent baza sportivă pe care evoluează echipa Victoria.

Gazdele n-au vrut să schimbe tricourile

Meciul dintre Arena Pietrari şi Dinamo Rm. Vâlcea era pe punctul de a se încheia cu 3-0 pentru oaspeţi. Dinamoviştii au intrat pe teren cu echipament de aceeaşi culoare ca al pietrărenilor, alb, iar gazdele trebuiau să schimbe tricourile. Pentru că nu aveau, meciul nu putea începe şi oaspeţii ar fi învins cu 3-0. „Noroc că am mai găsit la noi tricourile roşii şi am evoluat în ele” – spun dinamoviştii acum, fericiţi că au reuşit astfel să se impună la o diferenţă mult mai mare de scor.

Oltul Dăeşti a avut bafta Stelei la Kiev

Ambele echipe care au evoluat la Fedeleşoiu veneau după câte un succes în prima etapă. FC Pietrari, cu mai mulţi jucători experimentaţi, care anul trecut evoluau în Divizia D, părea favorită, dar a pierdut cu un categoric 4-1. Preşedintele oaspeţilor, Tibi Preda, ne-a spus: „Nu ne-a ieşit nimic. Am avut mult ghinion, iar cei de la Dăeşti parcă erau Steaua la Kiev. Din cinci-şase ocazii au dat patru goluri. Noi, tot din atîtea, n-am dat decât unul!”

Energia a forţat doar o repriză

Anunţată drept o echipă cu pretenţii la câştigarea campionatului, Energia Malaia şi-a respectat statutul doar o singură repriză în meciul cu Rapid Stoeneşti. La pauză era 3-0 pentru trupa sponsorizată de viceprimarul Vangu, astfel că în repriza a doua au fost trimişi în teren mai mulţi tineri din rândul jucătorilor de rezervă pentru a le fi testat potenţialul. Aceştia nu s-au mai ridicat la nivelul titularilor pentru că cei care au marcat în repriza a doua au fost doar oaspeţii, o singură dată.

100 euro câştigaţi pentru un gol marcat

Meciul dintre Unirea Tricolorul Goleşti şi Steaua Nicolae Bălcescu a fost unul de mare angajament, dar fără o răutate extra-sportivă. Fostul antrenor al goleştenilor, Iulică Dobre, cunoscut şi sub numele de „Cartab” este din comuna Nicolae Bălcescu şi a ţinut cu oaspeţii, motiv pentru care sponsorul Adi Răducanu, căruia prietenii îi spun fie „Adi Ciorap”, fie „Adrian Mititelu”, a pariat cu Cartab, pe 100 de euro, că va intra în teren şi va marca în poarta Stelei. Pariul a fost câştigat de „Mititelu” care a primit banii imediat după meci. Un fapt inedit la constituit prezenţa în poartă, la cele două echipa, a doi fraţi: unul la gazde, altul la oaspeţi. Portarul stelist, însă, a fost eliminat pentru un fault în calitate de ultim apărător.

AS Oteşani a pierdut meciul din prima etapă

Din vina arbitrului care a permis echipei AS Oteşani să înceapă partida cu Montana Izvorul Rece fără doi juniori în teren, trupa lui Ion Cercel a câştigat degeaba cu 3-1 pe teren pentru că la Comisia Campionatului s-a constatat neregula şi a fost omologat scorul de 3-0 pentru Montana. Pentru greşeala sa arbitrul a fost suspendat, dar vinovaţi sunt şi oficialii echipei din Oteşani, care fuseseră înştiinţaţi de prevederile regulamentare referitoare la numărul de juniori în teren.