Asa cum ne-am asteptat: Cozia e campioana!

Cozia Călimăneşti – Forestierul Băbeni 5-0 (0-0)

Cozia Călimăneşti, campioana Vâlcii

În intermediara de la mijlocul acestei săptămâni capul de afiş l-a reprezentat meciul desfăşurat la Călimăneşti între Cozia Rm. Vâlcea şi Forestierul Băbeni. Acest lucru din pricina faptului că un singur punct le era necesar gazdelor pentru a-şi asigura prezenţa la barajul de promovare în cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării. Chiar dacă erau favoriţi, exista posibilitatea ca elevii lui Savu să clacheze într-o partidă cu astfel de miză, mai ales că veneau după un meci în care s-au chinuit mult pentru a-şi asigura victoria, adversarii „vânzându-şi scump pielea”. Băbenarii, aparent, fără nici un obiectiv, mai mult la „ce-o ieşi”. În prima repriză elevii lui Ştefan s-au descurcat bine în faţa liderului reuşind să stopeze toate acţiunile importante ale gazdelor. Ba chiar, de câteva ori, au reuşit să pună probleme şi în atac. Primul şut pe spaţiul porţii l-am consemnat în minutul 8 al întâlnirii când Preda a încercat să-l surprindă pe impunătorul portar la oaspeţilor, însă acesta a reţinut balonul uşor abătut din traiectorie de vânt. La poarta cealaltă, surprins de centrare, Lazăr nu a reuşit să intre în contact cu mingea şi astfel s-a stins o fază ce ar fi putut duce la deschiderea scorului. La puţin timp un alt băbenar, Iordănescu, a şutat cu boltă puţin peste transversală, iar Perţa, căpitanul Coziei, aflat într-o poziţie ideală de a înscrie, şi-a dat cu mingea din stângul în dreptul fără a pune probleme serioase apărării oaspete. Gazdele, prin Văduva şi Cheran, au mai luat portarul advers la ţintă, iar elevii lui Ştefan au beneficiat de o lovitură liberă din flancul drept, în apropierea liniei de margine, pe care a executat-o bine Bivolaru, spre colţul lung, însă milimetric peste transversală. Cu puţin noroc pentru el şi echipa lui, ar fi putut intra la pauză în avantaj. A fost totuşi 0-0 la finalul unei prime reprize liniştite, fără proteste, durităţi sau altele de acest gen. Ca dovadă a acestui lucru putem spune că am numărat pe degetele de la o mână de câte ori a întrerupt jocul centralul divizionar A, Dan Berbecaru, în cele 45 de minute disputate. A fost un joc în care ambele echipe au părut mulţumite de rezultatul de până atunci.

După pauză am asistat la un alt meci. Obosiţi, oaspeţii nu au mai avut forţa de a se opune echipei care avea să devină în urma acestei partide campioană. În minutul 51 Pătularu a înscris după o fază ce a născut suspiciuni. Centrare din flancul drept, mingea poposeşte într-o învălmăşeală din careu, un jucător al echipei gazdă se reîntoarce din poziţie de ofsaid, joacă mingea, asistentul Păunescu ridică fanionul, Berbecaru, aproape de fază, lasă jocul să continue făcându-i semn colegului că a văzut semnalizarea, balonul îi este pasat lui Pătularu care perforează pentru prima dată poarta adversă: 1-0. Elevii lui Ştefan i-au reproşat centralului că nu a luat în considerare decizia asistentului, deşi într-un final aceştia au admis că pasa spre jucătorul venit din ofsaid a fost trimisă greşit de un jucător al echipei în apărare. Deci Berbecaru văzuse bine cum s-au întâmplat lucrurile. Apoi elevii lui Savu au forţat pentru a demonstra că nu a stat meciul în această fază. La doar 5 minute şi-au majorat avantajul. Văduva a fost bine servit de un coechipier şi a valorificat ocazia, înscriind cu capul golul de 2-0. În minutul 68, din partea stângă Ilie a încercat mai mult un şut la poartă decât centrare, mingea a fost reţinută iniţial de goalkeeper-ul Biculescu, dar acesta a scăpat-o apoi şi Adi Lăcraru, proaspăt intrat în teren a dus scorul la 3-0. Greşelile portarului n-au fost iertate de Ion Ştefan, cel care se ocupă de pregătirea Forestierului, care l-a înlocuit imediat pe Biculescu. Nici celălalt tânăr portar introdus în teren nu a putut face mare lucru. A mai încasat două goluri de la Preda care-a şutat puternic de la marginea careului şi de la Pătularu care-a închis tabela la scorul de 5-0 după o greşeală în apărarea oaspete pe care a speculat-o D. Popescu.

Au arbitrat: Dan Berbecaru – la centru, ajutat la cele două linii de asistenţii Florin Păunescu şi Marius Vâncea. Observator AJF: Viorel Neacşu.

Au evoluat formaţiile:

Cozia Rm. Vâlcea: Cruceru – Mocioacă, Perţa, Harapu, Dina, A. Gheorghe, Ilie, Pătularu, Preda, Cheran, Văduva. Au mai jucat: D. Popescu, Lăcraru, Udrescu şi L. Gheorghe.

Forestierul Băbeni: Biculescu, Bordea, Dumitriu, Matei, Zaharioiu, Iordănescu, Băluţă, Lazăr, Bivolaru, Negrea, Popescu. Au mai jucat: Teodorescu, Vlădoi şi Băiaşu.

În urmă cu câţiva ani,

Caromet Caransebeş a cumpărat locul călimăneştenilor în Divizia C

* vinovaţii de vânzarea echipei n-au primit nici o sancţiune pe plan sportiv din partea AJF-ului

Acum, după câţiva ani de la ultima performanţă, sub aceeaşi denumire de Cozia, o nouă echipă ce joacă la Călimăneşti este în faţa unui moment important: încercarea de a pătrunde în cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării. Cozia Călimăneşti, echipă patronată pe atunci de Petre Traşcă, a terminat în campionatul 1999-2000 pe primul loc în clasamentul Diviziei D, obţinând dreptul, conform regulamentelor care erau în vigoare, de a promova direct în Divizia C. Actualul vicepreşedinte al Asociaţiei Judeţene de Fotbal Vâlcea, Constantin Pintilie, a fost cel care din postura de antrenor, a dus această formaţie până la „graniţa” cu „C-ul”. Prin prisma acestui fapt am încercat să găsim unele asemănări sau deosebiri între trecut şi prezent. „În anul în care am venit la acea formaţie, am şi promovat. Echipa de atunci a fost foarte bună. Nu ne-a învins nimeni un campionat întreg şi vreo 3 etape. Am terminat pe primul loc, Petre Traşcă a investit în această formaţiei, iar obiectivul acesta a fost, de a ieşi campioni. Nu ştiu ce s-a întâmplat în ultimul moment, probabil că nu a mai avut bani şi a vândut locul celor de la CFR Caromet Caransebeş. Pe noi nici nu ne-a întrebat sau măcar să ne anunţe despre această intenţie. N-am primit nici un leu din această tranzacţie, dar eu şi jucătorii am fost mai mult dezamăgiţi că nu s-au achitat drepturile financiare restante. A fost o şansă bună, poate că am fi făcut faţă în Divizia C, dar asta a fost. Apoi eu am mai fost vreun an antrenor secund, alături de Teo Ciobanu şi ulterior Gabi Mangalagiu, la Oltul Slatina, iar când am ieşit vicepreşedinte la Asociaţie m-am lăsat de antrenorat, nu am putut să mă mai implic”, ne-a povestit cel supranumit „Talibanul”.

Pintilie ne-a spus cum vede formaţia campioană de astăzi: „Poate fi acelaşi deznodământ ca şi atunci dacă nu se implică şi autorităţile locale. Oricum, fotbalul era altfel, echipa era mai bună decât cea de astăzi. Acum e o situaţie grea, trebuie bani în primul rând. Cred că echipa ar putea face faţă în Divizia C, dar să nu uităm că mai au un meci de baraj peste care trebuie să treacă”. Nici alţi oameni de fotbal de prin judeţ nu sunt încrezători în şansele de reuşită ale grupării ce şi-a adjudecat în această săptămână titlul de campioană. Poate aceste temeri sunt cauzate de faptul că actuala conducere a formaţiei Cozia a mai avut o încercare de acest gen cu Tineretul Rm. Vâlcea, însă din diverse cauze această formaţie s-a desfiinţat. O echipă cu mulţi jucători valoroşi care poate ar fi făcut performanţă dacă ţinem cont că marea majoritate a acestora au ajuns să evolueze la un nivel mai înalt. Oricum, Lari Mihăilă, Dan Bunea şi antrenorul Savu ne asigură că gruparea din staţiune nu va avea aceeaşi soartă ca Tineretul Rm. Vâlcea.!

Surprinzător de liniştiţi,

Campionii nu au sărbătorit după meci

Victoria obţinută pe teren propriu în faţa formaţiei lui Ion Ştefan a adus, cu 2 etape înainte de final (doar una pentru elevii lui Savu), formaţiei Cozia Rm. Vâlcea titlul de campioană în Divizia D. În ciuda acestui aspect ce nu poate fi trecut cu vederea, „călimăneştenii” nu şi-au manifestat bucuria cum ne-am fi aşteptat. Reacţia de la finalul jocului a fost similară celor avute după fiecare victorie obişnuită din campionat. Sau poate nu ştiau că s-a terminat pentru ei campionatul. Chiar dacă obiectivul nu a fost în totalitate îndeplinit, faptul că la primul an de la înfiinţare au reuşit să termine acest sezon pe primul loc, e un lucru mare. Însă probabil că nu-şi doresc să se relaxeze în perspectiva meciului ce contează cu adevărat, cel de baraj ce va avea loc în data de 17 iunie pe un teren neutru cu o echipă campioană în Diviziei D a unuia dintre judeţele vecine. Oficialii, dar mai ales antrenorul Mircea Savu vor avea puţin timp la dispoziţie pentru a se interesa de nivelul şi valoarea echipelor dintre care se va alege adversara Coziei Rm. Vâlcea în meciul ce va decide cine merge la Divizia C.