„Fratie” paguboasa, dar corecta!

CS Otopeni – CSM Rm. Vâlcea 1-1 (1-1)

„Frăţie” păguboasă, dar corectă!

* când toată lumea credea că adversara se va da la o parte pentru că cele două echipe au un sponsor comun, în realitate s-a jucat pe bune.

* dacă era ceva „aranjat” în cele două meciuri nu se înregistrau rezultate de egalitate, ci victorii, caz în care fiecare echipă câştiga câte un punct în plus!

Cu moralul ridicat după victoria asupra Petrolului de sâmbăta trecută, CSM Rm. Vâlcea a jucat în etapa intermediară de miercuri, la Otopeni, în compania uneia dintre cele mai redutabile formaţii din Seria a II-a a Diviziei B. Băieţii lui Marian Pană au fost anul trecut în cărţile promovării, dar au încetinit ritmul pe final, iar în prima divizie s-a dus Pandurii Tg. Jiu. Considerată de mulţi oameni ca fiind o echipă destul de potentă financiar, dar care nu vrea să facă saltul în eşalonul de elită al fotbalului românesc, CS Otopeni a avut şi-n acest sezon un parcurs sinuos. Rezultatele bune au alternat cu cele proaste. Echipa s-a postat totuşi undeva în zona liniştită a clasamentului, fără emoţii de retrogradare, dar nici cu pretenţii la un loc de baraj.

Scor stabilit la pauză

La Otopeni, antrenorii Adrian Furnică şi Cristi Lazăr au făcut câteva schimbări în formula de joc faţă de jocul cu Petrolul. Astfel, în locul lui Pena a apărut în atac Câmpeanu, iar la mijloc a intrat Murineanu, cel ce-a rămas pe bancă fiind Lepădatu. Pe un teren umed, cu bălţi mai mici sau mari pe toată suprafaţa sa, care făcea aproape imposibilă o circulaţie cursivă a mingii, vâlcenii au început timid meciul. Totuşi, au ratat în primul sfert de oră al partidei prima ocazie importantă, o centrare a lui Savu fiind reluată de Nica în bară. Fotbaliştii pregătiţi de Marian Pană aveau să deschidă apoi scorul, la o fază cum numai CSM-ului i se putea întâmpla. Pampea a respins o lovitură liberă executată din lateral de gazde, iar Câmpeanu, venit cu omul său de marcaj până în careul propriu, s-a interpus involuntar în calea mingii, care-a poposit în plasa porţii vâlcene (1-0). Pe val, peste câteva minute, gazdele au avut şansa să-şi majoreze avantajul, dar Cristean n-a nimerit poarta din 6 metri. Ulterior, în minutul 28, formaţia noastră a egalat scorul la cea mai periculoasă ieşire în ofensivă. Nica a centrat, Ciortan a prelungit mingea cu piciorul în careul de 16 metri, iar Murineanu a plasat-o inteligent în colţul lung al porţii lui Rădulescu (1-1). Golul i-a lăsat mască pe jucătorii de la CS Otopeni, astfel că CSM-ul a avut iniţiativa câteva minute şi chiar putea beneficia de un penalti, dar centralul orădean Ciprian Danşa a lăsat jocul să continue, atunci când Sandu l-a ţinut discret de tricou în careu pe Nica. Finalul reprizei a aparţinut însă gazdelor, dar s-au lovit din plin de un Pampea în zi de graţie. Portarul vâlcean s-a remarcat mai întâi în minutul 36 când a respins de la colţul barei un şut al lui Dicu. Apoi, s-a opus cu succes şi la faza imediat următoare, când Dănălache a plecat de la limita ofsaidului spre poarta noastră, iar Pampea a fost încă o dată providenţial.

Am avut un om în plus

CS Otopeni a început fulminant şi repriza secundă, dar acelaşi imbatabil Pampea a avut alte două intervenţii magistrale. Din minutul 57, gazdele au rămas în inferioritate numerică pe teren după ce Ungureanu a fost trimis la vestiare pentru un cot aplicat lui Murineanu. Pe un asemenea teren, omul în plus de partea noastră aproape că nu s-a văzut. Deşi erau în superioritate, vâlcenii au făcut cu greu faţă iureşului comandat de antrenorul Marian Pană. Totuşi, când gazdele s-au mai domolit, au ieşit şi vâlcenii la rampă, iar asta s-a întâmplat în minutul 78, când Savu şi apoi Pena au ratat desprinderea în urma unei faze în care fundaşii gazdelor s-au bâlbâit nepermis de mult. Gazdele puteau da lovitura şi lua toate cele trei puncte în minutul 81, când Dănălache a dejucat ieşirea la ofsaid a apărării noastre, l-a driblat pe Pampea, dar Cercel l-a blocat cu succes pe atacantul gazdelor în careul de 6 metri. Apoi, cursa impetuoasă lui Stanca a fost oprită doar de-o baltă în careul lui Rădulescu, iar în minutele de prelungiri Dicu a avut şansa să aducă victoria echipei sale dintr-o lovitură liberă, dar mingea expediată de acesta a trecut peste transversală.

Au jucat pentru CSM: Pampea – M. Dumitru, Cumpănaşu, Raicu, Bier, Cercel – Savu, Murineanu (min. 84 Stanca), Nica – Ciortan (min. 65 Pena), Câmpeanu.

Adrian Furnică: „La Otopeni, am pierdut două puncte!”

Egalul de la Otopeni l-a mulţumit doar parţial pe Adrian Furnică, antrenorul CSM-ului dorindu-şi să obţină toate cele trei puncte puse în joc. „Am jucat în condiţii neprielnice pentru fotbal şi totuşi cred eu că am făcut un meci bun. Jocul a fost foarte dârz, dar şi destul de spectaculos, a existat multă dăruire, de ambele părţi. Pe un asemenea teren, problemele tehnico-tactice au ieşit mai puţin în evidenţă. Am avut neşansa de a fi conduşi cu 1-0 după un autogol absolut nefericit al lui Câmpeanu, care n-a avut totuşi nici o vină, mingea lovindu-l fără să vrea şi intrând în plasă. Am egalat, iar apoi, repriza secundă am dominat-o în marea majoritate a timpului, am avut mai mult ocazii de a marca, dar nu am mai izbutit să fructificăm vreuna. Omul în plus pe care l-am avut în repriza secundă nu a prea contat, deoarece pe terenul acela îmbibat de apă nu s-a prea construit, ori numai aşa puteam să-i scoatem pe ei din dispozitiv şi să ne impunem superioritatea. Tocmai de aceea, pot spune că la Otopeni am pierdut două puncte!”, a spus Furnică.

Murineanu s-a ţinut de cuvânt şi a dat gol

Adrian Furnică a mărturisit încă de la meciul cu Petrolul că Murineanu i-a promis că va înscrie un gol, dar acest lucru nu s-a întâmplat totuşi atunci. Iată că acum, la Otopeni, egalarea a survenit tocmai graţie unei reuşite a lui Murineanu, jucător de care tehnicianul CSM-ului s-a arătat foarte nemulţumit după semi-eşecul de pe teren propriu cu Inter Gaz Bucureşti.

Lepădatu a lipsit din pricina unei gripe

Titularizarea surprinzătoare a lui Murineanu s-a datorat faptului că starea de sănătate a lui Lepădatu nu a permis folosirea sa. Mijlocaşul vâlcean a acuzat o stare gripală în preziua meciului, iar antrenorul Adrian Furnică nu a putut conta pe serviciile sale. La meciul de sâmbătă cu Dacia Mioveni, Lepădatu va fi din nou apt de joc şi ar putea apărea din nou în formula de bază, iar Murineanu să rămână în continuare pe post de „armă secretă”.

Urban la ei, Urban la noi

Fapt mai rar întâlnit atunci când se înfruntă două echipe, la meciul dintre CS Otopeni şi CSM Rm. Vâlcea, ambele grupări au purtat pe tricouri sigla „Urban”, firma vâlceană, condusă de Doru Florescu, fiind un sponsor însemnat la fiecare dintre ele. Chiar şi aşa, partida nu a fost nicidecum una amicală, deşi s-a încheiat la egalitate. În nici un moment al partidei, jucătorii celor două grupări nu s-au menajat deloc atunci când a fost vorba de duelurile directe.