Fără categorieLiga II

Halta CFR Timişoara

Partida din prima etapă a Ligii a II-a, nedisputată de CSM Râmnicu Vâlcea atunci când a debutat campionatul, a fost reprogramată de FRF pentru data de 26 august. Nu are rost acum să comentăm prea multe pe seama numelui adversarei, însă vom reaminti faptul că, în programarea iniţială făcută de Federaţie, vâlcenii trebuiau să se deplaseze la Salonta, să joace cu Liberty. Bihorenii s-au retras, grosul jucătorilor de la Salonta s-a transferat la ACU Arad şi echipa Getei Onu a fost cea căreia i-a revenit, practic, locul din Liga a II-a. CSM se îndrepta spre Arad când, la jumătatea drumului, a fost nevoită să facă, aşa cum se spune, cale-ntoarsă: Comisia de Disciplină a FRF a decis cu mai puţin de 24 de ore înainte de începerea campionatului că ACU arad trebuie retrogradată din cauza implicării conducerii clubului în acte de corupţie.

„Telenovela” aflării primului adversar s-a încheiat după startul campionatului, CFR Timişoara fiind echipa care a preluat locul celor de la ACU, care la rândul lor luaseră locul de la Liberty…
Restanţa de la Timişoara a fost privită de antrenorul Alin Artimon cu o oarecare teamă. „Am văzut meciul pierdut de CFR la Petroşani şi au fost două reprize total diferite. În una dintre ele CFR-ul a arătat o bună organizare a jocului. Este o echipă tânără şi nu cred că-şi vor permite să fie cu zero puncte după două etape. Asta înseamnă că pentru noi va fi greu, CFR-ul fiind un adversar imprevizibil. Vă mai amintiţi ce rezultate a avut în campionatul trecut! Pe mine nu mă interesează prea mult scorul din partida de la Timişoara, ci mai ales jocul echipei, să eliminăm timpii de relaxare ce apar în unele momente când jucătorii cred că victoria le este la îndemână” – spune Artimon înaintea partidei cu CFR.

Au făcut, din nou, scorul etapei

Dacă în disputa cu Fortuna Covaci (scor 6-1) vâlcenii au realizat scorul etapei, se poate spune că şi cu victoria de la Timişoara ne-a ieşit la fel. Un 5-0 neverosimil, o victorie ce i-a făcut pe mulţi să privească uimiţi spre startul excelent al CSM-ului.
Debutul meciului de la Timişoara a fost echilibrat. Aşa cum anticipase Artimon, CFR-ul s-a apărat bine o repriză, prima, dar experienţa lui Dan Roman a făcut ca la pauză CSM-ul să fie în avantaj. Era minutul 40, Laurenţiu Boroiban a centrat şi Roman, atacantul adus în această vară la Vâlcea, a deschis scorul.
N-am aflat ce le-a spus antrenorul vâlcenilor la pauză, dar de la vestiare a ieşit, parcă, o altă echipă: mai determinată, dispusă să facă totul pentru finalizare, o echipă ce şi-a creat mai mult de zece ocazii clare de a marca. N-au mai fost decât patru goluri şi la scorul de 5-0 vâlcenii şi-au permis să rateze şi un penalty prin Gârlă. Era minutul 78 şi până în acel moment marcaseră Iulian Popa, Onofrei, S. Popescu şi C. Dinu.
Meciul a fost urmat de o scurtă şedinţă tehnică, iar la final antrenorul Alin Artimon a declarat: „Ar fi nedrept să spun că sunt nemulţumit la scorul de 5-0, însă unele aspecte din timpul jocului, lejeritatea cu care s-au tratat anumite faze mă pun pe gânduri. Ne aşteaptă un meci greu la Şimleu şi mă tem că jucătorii nu vor reuşi să uite că deja meciul cu CFR este istorie, că ei trebuie să se concentreze pe ceea ce urmează. Din păcate Răzvan Dobre pare a avea o uşoară accidentare şi nu ştiu dacă va putea evolua sâmbătă”.
CSM a trecut prin Timişoara ca trenul printr-o haltă CFR. A luat cele trei puncte şi şi-a urmat traseul spre Sălaj.