Alte sporturi

Vali Mihăescu se pregăteşte pentru Campionatul Naţional

Recent, la Tg. Neamţ s-a desfăşurat Campionatul Naţional de culturism rezervat juniorilor. Dintre sportivii pregătiţi de antrenorul Vali Mihăescu la CS Culturistul Rm. Vâlcea a participat la această competiţie Andrei Bran, tânărul concurând la categoria de 70 kg. La finalul întrecerii, în clasamentul general vâlceanul a ocupat locul 5 din 10. „Aceasta a fost prima sa participare la un campionat naţional şi consider că s-a descurcat destul de bine”, a declarat Vali Mihăescu, după care ne-a precizat că a fost prezent la această competiţie, dar în calitate de arbitru şi oficial din cadrul Federaţiei Române de Culturism. Următorul eveniment pentru care se pregătesc sportivii de la CS Culturistul este Campionatul Naţional de fitness, body fitness, body building clasic şi masters, ce se va desfăşura pe 6 iunie.

La această competiţie, unde vor fi prezenţi cei mai buni sportivi din ţară, Rm. Vâlcea va fi reprezentat de Vasile Gherghina (la categoria de 70 kg. masters, 40-50 ani), care anul trecut a obţinut medalia de argint şi de Vali Mihăescu (la categoria de 80 kg. masters, 40-50 ani). Antrenorul de la CS Culturistul a obţinut o medalie de bronz la campionatul Naţional din 2008. „Sper ca Vasile Gherghina să aducă de această dată o medalie de aur şi eu să mă clasez pe unul din primele trei locuri”, a spus Vali Mihăescu. Toţi sportivii care vor fi medaliaţi cu aur la acest concurs vor participa în perioada imediat următoare la Campionatul European. (O.D.)