„Municipalii” au făcut spectacol în Zăvoi

Cu obiectivul aproape în totalitate compromis, elevii lui Alin Artimon au reuşit, sâmbătă, unul dintre cele mai frumoase jocuri din acest sezon. După ce, în tur, s-au impus cu 6-1 pe terenul celor de la CFR Timişoara, de data aceasta, vâlcenii au câştigat cu numai 4-2, la capătul unui joc care i-a încântat pe puţinii spectatori care au ales să vină pe „municipalul” din Zăvoi, în ciuda faptului că intrarea a fost liberă.

S-au descătuşat

Deşi şanse teoretice mai sunt, este puţin probabil ca primele două clasate, Unirea Alba Iulia şi Internaţional Curtea de Argeş să mai piardă locurile promovabile. Oarecum descătuşaţi de presiunea obiectivului, vâlcenii s-au instalat confortabil în jumătatea adversă încă din primele minute ale partidei.

Prima acţiune mai periculoasă am consemnat-o în minutul 7 când şutul slovenului Jaka Stromajer a trecut puţin pe lângă poarta apărată de Daniel Mutu. La cum a decurs jocul era şi normal să asistăm la deschiderea scorului, lucru care s-a întâmplat în minutul 15. Enache Câju a insistat la o minge, a pătruns în careu după care a şutat, mingea respinsă de Mutu a ricoşat la Stromajer, vârful sloven a reluat slab şi, din fericire pentru vâlceni, Dudaş a încercat să respingă dar l-a ţintit pe colegul Geamăn iar mingea a intrat în poartă. După deschiderea scorului, „municipalii” au început să combine frumos, au realizat faze cursive, cu devieri din prima care i-a lăsat simplii spectatori pe fundaşii bănăţeni. În urma unei astfel de faze scorul a fost aproape de a deveni 2-0, însă şutul lui Orac a fost blocat în ultimul moment de goalkeeper-ul timişorean. În minutul 32, Stromajer a insistat la o minge în apropiere de colţul terenului l-a deposedat pe adversarul direct după care l-a văzut pe Sergiu Popescu venind lansat şi i-a pasat acestuia în interiorul careului, iar Goşa n-a avut altceva de făcut decât să-l faulteze pe mijlocaşul vâlcean, moment în care Sebastian Colţescu a indicat punctul cu var. Penaltiul a fost executat de specialistul CSM-ului la astfel de faze, Enache Câju, acesta înscriind în stil de mare jucător, „scăriţă” pe mijlocul porţii care l-a pus pe picior greşit pe Mutu. La scorul de 2-0, elevii lui Alin Artimon au continuat să evolueze dezinvolt continuându-şi asediul la poarta timişoreană. Însă, până la pauză, oaspeţii au reuşit să reducă din diferenţă, dar printr-un autogol, chiar la prima lor acţiune de atac consemnată abia în minutul 38. Dudaş a centrat de pe dreapta, Perianu a respins nefericit direct în Bogdan Vişa după care mingea a intrat în poartă făcând ca scorul să devină 2-1.

Stromajer a spart ghinionul

Semnalul că vâlcenii nu se mulţumesc cu scorul înregistrat după prima repriză a fost tras de Sergiu Popescu la numai două minute de la reluare, însă şutul acestuia de la aproximativ 11 metri a trecut peste poarta lui Mutu. De departe cel mai frumos gol al „municipalilor” a fost reuşit de Robert Săceanu în minutul 59. Câju i-a pasat scurt lui „Gatusso” din Zăvoi, acesta a şutat puternic de la 30 de metri, mingea a lovit stâlpul din dreapta porţii lui Mutu după care a intrat în poartă iar scorul a devenit 3-1. Mai mult decât atât, peste numai patru minute, s-a făcut 4-1, autorul golului fiind ghinionistul ultimelor etape Jaka Stromajer. Daniel Orac i-a pasat excelent pe poziţie viitoare slovenului şi, deşi acesta era talonat de doi adversari a pătruns în careu, a reuşit driblingul în faţa portarului după care şi-a trecut numele pe lista marcatorilor după o lungă perioadă de secetă. Cu un avans de trei goluri, „municipalii” au încercat să facă şi spectacol pentru a mai îndulci amărăciunea suporterilor pentru ratarea obiectivului. Astfel, în minutul 67, elevii lui Artimon au reuşit una dintre cele mai frumoase faze ale meciului. Tânărul Goge a luat o acţiune pe cont propriu şi după ce a driblat trei adversari i-a pasat în lateral lui Stromajer, slovenul i-a întors serviciul fundaşului stânga, şutul acestuia a fost respins de Mutu după care mingea a ajuns la Iulică Popa, dar acesta, deşi se afla într-o poziţie bună de a marca, a greşit total ţinta şi scorul a rămas nemodificat. În minutele 76 şi 87, Jaka Stromajer a fost foarte aproape de a-şi trece în cont dubla, însă soluţiile alese de sloven pentru finalizare, lob peste goalkeeper-ul Mutu, nu şi-au atins ţinta, mingea trecând peste poartă. Cu doar câteva momente înainte de ultimul fluier al craioveanului Sebastian Colţescu oaspeţii au reuşit să mai reducă încă o dată din diferenţă de data aceasta prin propriile forţe. În minutul 88, Jovanovic a şutat în forţă, Perianu a respins în lateral dar numai până la Neagoie, acesta din urmă a centrat şi Molcuţ a reluat din 6 metri direct sub transversală, fără speranţe pentru portarul vâlcean, stabilind scorul final: 4-2 în favoarea „municipalilor”. După această victorie, CSM Rm. Vâlcea a urca pe poziţia a treia a clasamentului, aflându-se la 6 puncte de liderul Unirea Alba Iulia şi la 4 de ocupanta locului secund, Internaţional Curtea de Argeş.
Au evoluat formaţiile:
CSM Rm. Vâlcea: Perianu – Pasăre, Vişa, Dinu, Goge – Roszel (I. Popa – ’46), Gârlă (Săceanu – ’44), Sg. Popescu, Orac (Roşca – ’80) – Câju, Stromajer.
CFR Timişoara: Mutu – Bertea, Goşa, Yamamoto, Geamăn (Boabeş – ’73) – Milosavljevic (Pecarov – ’61), Dudaş, Neagoie, Scărlătescu – Szekely (Molcuţ – ’75), Jovanovic.

„CFR, un adversar modest”

Deoarece Alin Artimon a fost suspendat după eliminarea din meciul cu UTA, în locul său la conferinţa de presă a venit antrenorul secund Mitică Teleşpan. Deşi au evoluat împotriva unei formaţii aproape retrogradate în eşalonul trei, Teleşpan a spus că se aştepta ca echipa să aibă un meci mult mai dificil în compania celor de la CFR Timişoara. „Veneam după eşecul dureros cu UTA şi ne aşteptam la o replică mult mai aprigă din partea timişorenilor, mai ales că s-a zvonit că vor veni motivaţi şi din alte părţi, însă lucrurile au stat total diferit pe teren. Îmi pare rău că trebuie să spun, dar CFR Timişoara este o echipă modestă. Jucătorii noştri au suferit mult după acea înfrângere cu UTA, nici acum nu-şi explică rezultatul, însă au reuşit să treacă peste acest lucru. Vreau să felicit echipa pentru efortul depus şi pentru victorie. Alarmant este faptul că, continuăm să ratăm din situaţii clare şi primim goluri cu uşurinţă. Mai avem şanse matematice, vom încerca să câştigăm cele patru partide care au mai rămas, să vedem însă dacă vom reuşi pentru că ne aşteaptă un meci extrem de greu la Mioveni” – a spus Mitică Teleşpan, antrenorul secund al „municipalilor”.

Miercuri, Artimon îşi află sentinţa

Alin Artimon a fost săptămâna trecută în faţa Comisiei de Disciplină a FRF susţinându-şi nevinovăţia după ce a fost acuzat de agresarea arbitrilor. Se pare că, la finele meciului cu UTA, centralul George Rădulescu a scris în raportul de joc că Artimon i-ar fi pus mâna în gât arbitrului de rezervă, lucru negat de antrenorului CSM-ului. Comisia de Disciplină a amânat verdictul pentru această săptămână, când au fost chemaţi pentru audieri şi oficialii de la partida cu UTA. Dacă va fi găsit vinovat, Alin Artimon este pasibil de o suspendare cuprinsă între 6 şi 12 etape dar şi de o amendă extrem de drastică – 20.000 de lei.

Arşi la bani

Eşecul cu UTA şi implicit diminuarea şanselor de a accede în prima ligă nu a rămas fără urmări. În consecinţă, toate drepturile băneşti, incluzând rate contractuale, salarii şi prime au fost blocate până la sfârşitul campionatului.