Oltchim defilează în Liga Naţională

VALOARE / Jucătoarele pregătite de Radu Voina şi Aurelian Roşca şi-au trecut în cont, săptămâna trecută, alte două victorii

Oltchim Rm. Vâlcea şi-a păstrat avansul de două puncte faţă de principala rivală (Rulmentul Braşov) în clasamentul Ligii Naţionale după cele două meciuri disputate săptămâna trecută. Jucătoarele pregătite de Radu Voina şi Aurelian Roşca au câştigat mai întâi partida de la Buzău, cu HCM Hidroconcas din localitate, cu scorul de 39-22, pentru ca ulterior să triumfe la fel de categoric şi în duelul de pe teren propriu cu „U” Jolidon Cluj-Napoca (35-23), echipa ardeleană fiind doar o umbră a grupării puternice din sezoanele precedente.

Victorie facilă la Buzău

Miercuri, 22 aprilie, campioana României s-a deplasat la Buzău, acolo unde a înfruntat una dintre formaţiile de pluton din Liga Naţională. Aşa cum era de aşteptat, pentru că meciul nu era unul care să le creeze probleme deosebite vâlcencelor, antrenorii Radu Voina şi Aurelian Roşca şi-au permis să ruleze tot lotul de jucătoare avut la dispoziţie pentru această confruntare, prima după „dubla” manşă cu Viborg HK, din semifinalele Ligii Campionilor. Până la urmă, în afara celor doi portari (Luminiţa Dinu şi Talida Tolnai), doar una singură dintre celelalte 12 jucătoare trecute pe raportul de joc nu a reuşit să-şi treacă şi numele pe lista marcatoarelor.
Experienţa şi maturitatea handbalistelor vâlcene s-a simţit încă din primele minute ale meciului. Oltchim a controlat ostilităţile pe teren şi s-a desprins încet-încet de adversare, din rândul cărora s-a evidenţiat în mod deosebit Claudia Mojoiu (5 goluri marcate) – una dintre jucătoarele care şi-au făcut junioratul la Rm. Vâlcea. La pauză, diferenţa era deja de opt goluri în favoarea echipei vâlcene (18-10), care a continuat să fie la fel de prolifică şi în repriza secundă. Scorul consemnat la finalul meciului (39-22) ne scuteşte de alte comentarii.

HCM Buzău 22 (10)
CS Oltchim 39 (18)

Au marcat:
* HCM Buzău: Constanţa Moise – 6g., Ionela Goran – 5g., Claudia Mojoiu – 5g., Codruţa Zavragiu – 3g., Roxana Bodârlău – 1g., Alexandra Băeşu – 1g., Ramona Constantinescu – 1g.
* CS Oltchim: Cristina Neagu – 6g., Ramona Maier – 6g., Oana Manea – 4g., Adina Fiera – 4g., Valentina Ardean – 4g., Elena Avădanii – 4g., Anastasiya Pidpalova – 3g., Iulia Puşcaşu – 3g., Clara Vădineanu – 3g., Narcisa Lecuşanu – 1g, Steluţa Luca – 1g.

„U” Jolidon, un adversar prea slab pentru „alchimiste”

Sâmbătă, 25 aprilie, Sala „Traian” a găzduit partida din cadrul Ligii Naţionale dintre Oltchim Rm. Vâlcea şi „U” Jolidon Cluj-Napoca. Meciul a fost la discreţia campioanei României, care a obţinut, fără să forţeze, cea de-a 21-a victorie din actuala ediţie de campionat. Chiar dacă echipa pregătită de Gheorghe Covaciu a avut un început destul de bun, aflându-se chiar la conducerea partidei până în minutul 17 al primei reprize, la final vâlcencele s-au impus fără nici un fel de dificultate. Fetele de la Oltchim au preluat conducerea pentru prima dată cu scorul de 8-7, iar până la finalul primei reprize scorul avea să devină 15-12. După pauză, handbalistele vâlcene au început să se detaşeze vizibil, iar până la sfârşitul meciului aveau un total de 35 goluri înscrise, în timp ce adversarele reuşiseră doar 23.

Narcisa Lecuşanu a fost menajată

Dintre jucătoarele care au dus greul în actualul sezon al Ligii Naţionale, doar una a fost menajată de antrenorul Radu Voina în meciul cu „U” Jolidon Cluj-Napoca. Este vorba de Narcisa Lecuşanu, care ar putea reveni pe teren în meciul cu HC Zalău din această săptămână. Altfel, o altă jucătoare de bază, Gabriella Szucs, nu a jucat din cauza unei accidentări.