Au învins, dar n-au convins

ÎN FORMARE / Sportul a reuşit să treacă peste eşecul din etapa trecută, a învins-o acum cu 2-0 pe Conexin Runcu, dar nu a ajuns încă la nivelul dorit, adică să impresioneze prin jocul prestat

După înfrângerea ruşinoasă suferită etapa trecută la Mihăeşti în faţa liderului Ligii a IV-a, Ghecon Lăpuşata, puţini îi mai dădeau şanse Sportului de redresare. Antrenorul Marian Leţa, împreună cu sponsorul Neluş Giuran, au strâns, însă, rândurile, făcând uitat acel meci. Asta pentru că nimic nu s-a pierdut, în opinia oficialilor Sportului, decişi să activeze oricum la Liga a III-a, chiar şi dacă va fi nevoie să cumpere loc în acest eşalon. Astfel, în aceste condiţii importantă devine acum formarea unei echipe competitive, care să facă faţă pe cea de-a treia scenă fotbalistică a ţării. La asta se gândeşte şi Marian Leţa, încă nemulţumit de modul cum se „mişcă” jucătorii pe teren.

„Duelul cu Ghecon ne-a prins nepregătiţi”

„Meciul trecut, cel cu Ghecon Lăpuşata, ne-a prins nepregătiţi. Deşi echipa e în creştere, consider că încă nu a ajuns totuşi la nivelul pe care ni-l dorim. Adevărul e că nici nu puteam emite mai multe pretenţii într-un timp atât de scurt”, ne-a spus Marian Leţa la finalul întâlnirii pe care Sportul a câştigat-o în cea de-a doua etapa a returului. Victimă i-a căzut de această dată Conexin Runcu, grupare care, la fel ca şi în meciul trecut, cu Dinamo Rm. Vâlcea, a reuşit să opună rezistenţă în prima repriză, atunci când şi-a creat inclusiv câteva situaţii de a marca, însă a cedat apoi în partea secundă. Cei de la Conexin au intrat la pauză fără gol primit, dar n-au avut forţa necesară pentru a putea produce surpriza rundei. Hair-stilistul Sîrbu (jucătorul evidenţiat pentru prestaţia avută, alături de Ionel Apostu, de antrenorul Marian Leţa) a deschis scorul, avantajul oaspeţilor fiind dublat de Alin Pufu, care-a stabilit, totodată, şi rezultatul final al partidei, de 2-0 în favoarea Sportului. „Diferenţa putea fi şi mai mare. Am tratat jocul cu lejeritate, am avut şi vântul în faţa în prima repriză, am ratat numeroase ocazii prin Ilinescu, Greavu şi Savu, aşa că suntem nevoiţi să ne mulţumim şi cu 2-0”, a mai menţionat Leţa.

Meci lejer cu Victoria Frânceşti

Antrenorul echipei Sportul Rm. Vâlcea s-a arătat cât se poate de optimist în privinţa următorului meci din campionat, atunci când elevii săi vor da piept cu ultima clasată din Liga a IV-a, Victoria Frânceşti. Leţa ne-a oferit un pronostic sigur pentru etapa viitoare, atunci când echipa sa va avea „un meci facil”. „Ne aşteptăm la o dispută lejeră în etapa viitoare, când vom întâlni ultima clasată, pe Victoria Frânceşti. Nu ne facem nici un fel de probleme în privinţa acestei partide. Nici nu ar avea cum să fie altfel, pentru că dacă ne facem probleme că ar putea să ne încurce «lanterna roşie» a clasamentului, atunci ce pretenţii am mai putea avea de la alte partide, cu adevărat dificile? Noi ne gândim la promovare şi ne e frică de Frânceşti?!” – a precizat Leţa.