Amical cu scandal la Surupate

Oficialii Sportului Genuneni au programat încă din urmă cu două săptămâni ca pe 1 februarie să-şi măsoare forţele cu campioana de toamnă a Ligii a V-a din Seria I. FC Băbeni a acceptat provocarea, însă în ultimul moment antrenorul Dobrin Ionescu le-a sugerat jucătorilor Sportului ca meciul de la Surupate să se desfăşoare doar pe parcursul a 50 de minute. Băbenarii şi-au dorit, astfel, să poată avea şi o a doua confruntare, cu Viitorul Frânceşti. Ideea i-a nemulţumit pe jucătorii din Genuneni, care-au acceptat totuşi varianta propusă de Dobrin Ionescu. Numai că supărarea s-a accentuat pe parcursul partidei. „Am convenit să jucăm 50 de minute până la urmă, am acceptat ca meciul să fie arbitrat de un jucător de-al lor, Emil Zaharioiu, dar nu ne-am gândit că-şi bat joc de noi şi într-un meci amical”, a spus Adi Iordănescu, unul dintre oficialii Sportului Genuneni.

La fel ca şi colegii săi, acesta a fost nemulţumit de faptul că băbenarii şi-au dorit cu tot dinadinsul să se impună şi n-au mai ţinut cont de cele stabilite înainte meciului. La capătul celor 50 de minute de joc, cele două echipe erau la egalitate, scor 0-0. Tocmai de aceea, susţin jucătorii Sportului, arbitrul a prelungit meciul, iar în minutul 57 ar fi acordat o lovitură liberă din apropierea careului de 16 metri, deşi abaterea fusese comisă undeva pe la mijlocul terenului. Din acea fază FC Băbeni a reuşit să înscrie. Supăraţi, jucătorii echipei din Genuneni au preferat să se retragă de pe teren, moment în care băbenarii au mai înscris un gol, cel de 2-0. Sportul aşteaptă acum să-i fie acordată şansa revanşei, însă îşi meciul să se desfăşoare în alte condiţii decât cele de duminică, iar antrenorul Eugen Roşu să poată fi prezent la această întâlnire. (N.C.)