Stele căzătoare

Oltchim Rm. Vâlcea – Podravka Koprivnica 24-28
DEZAMĂGIRE / Oltchim a încheiat cu o înfrângere prima fază a Ligii Campionilor, fiind învinsă fără drept de apel, în Sala Traian, de campioana Croaţiei

Cu calificarea în buzunar (dar mai ales cu locul 1 asigurat în proporţie de 99 la sută), Oltchim a încercat să se desprindă încă din startul partidei de Podravka Koprivnica, pentru a rezolva cât mai repede problema învingătoarei. Din păcate, socoteala de la… vestiare nu s-a potrivit deloc cu cea de pe teren, acolo unde formaţia vâlceană a primit o replică dârză din partea handbalistelor croate.

„Galacticele”, puse la respect

Trupa antrenată de Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca a avut 4-2 (în minutul 6), iar apoi 5-3 (în minutul 8), dar croatele nu s-au predat şi au restabilit egalitatea rapid (5-5 în minutul 11.

Cea mai prolifică jucătoare croată în Liga Campionilor, Ana Dokic (21 de goluri marcate în precedentele cinci meciuri din cadrul Grupei C), a fost şi de această dată principalul pericol pentru poarta vâlceană. În plus, Podravka a avut în Paula Rădulescu un adevărat înger păzitor al porţii. Românca a ţinut piept cu brio atacurilor vâlcene, salvând goluri ca şi făcute, care au turnat însă plumb în picioarele jucătoarele de la Oltchim. Astfel s-a ajuns ca, în minutul 15, Podravka să preia conducerea (8-7), iar ulterior să se desprindă, uluitor, chiar la cinci goluri diferenţă (14-9 în minutul 24)! Pe teren, lucrurile evoluau aşadar cu totul altfel decât îşi putuse imagina cineva: croatele zburdau, în timp ce Oltchim pedala în gol. Finalul reprizei a adus totuşi o mică ameliorare a situaţiei, dar campioana Croaţiei a intrat totuşi la vestiare cu un avantaj de trei goluri: 16-13.

Croatele au controlat şi repriza secundă

După pauză, fetele de la Oltchim au părut hotărâte să întoarcă soarta meciului, pentru a-i mulţumi totuşi pe cei peste 2000 de spectatori prezenţi în tribunele Sălii Traian, dar s-au lovit din plin de cerbicia croatelor, deloc dispuse să facă vreun cadou, ci dimpotrivă, dornice să-şi ia revanşa după umilinţa suferită în tur, pe teren propriu. Gruparea vâlceană s-a apropiat la 19-21 în minutul 43, dar n-a fost decât un foc de paie, pentru că Podravka a reuşit să păstreze până spre final un avantaj liniştitor, de 3-4 goluri diferenţă. În tabăra vâlceană a apărut în schimb nervozitatea, care a început să-şi spună tot mai mult cuvântul, elevele lui Ivica Rimanic fiind departe de a-şi regăsi luciditatea de altădată şi de a înţelege cum e posibil ca o echipă pe care au „măcelărit-o” în deplasare le poate ţine piept în Sala Traian. Iar de aici au apărut şi numeroase greşeli, pripeli şi bineînţeles ratări, care i-au iritat enorm pe spectatori. La fel de mult cum i-au iritat şi arbitrii germani Lars Geipel şi Marcus Helbig, a căror prestaţie ambiguă l-a înfuriat până şi pe Ivica Rimanic, de felul lui un tehnician calm! Ultima oară când s-au reaprins speranţele vâlcenilor s-a petrecut în minutul 56, atunci când Oltchim s-a apropiat din nou la două goluri de adversare: 24-26. Era însă prea târziu, iar croatele au avut experienţa necesară pentru a regla definitiv conturile în ultimele minute de joc, prin două goluri care au stabilit scorul final: 24-28.
Au marcat pentru echipa vâlceană: Valentina Ardean (4), Oana Manea (4), Adina Fiera (4), Steluţa Luca (3), Elena Avădanii (3), Narcisa Lecuşanu (3), Gabriella Szucs (2) şi Roxana Gatzel (1).

Avertismentul lui Rimanic

Tehnicianul Ivica Rimanic s-a arătat extrem de dezamăgit la finalul meciului cu Podravka Koprivnica pentru eşecul suferit de elevele sale împotriva multiplei campioane a Croaţiei, pe care, în trecut, a şi antrenat-o. „Am jucat foarte slab, iar Podravka a jucat foarte bine. Aceasta înfrângere este un avertisment pentru Oltchim. Dacă nu există spirit de a învinge mereu, nu există pretenţii pentru jocurile următoare. În Liga Campionilor, trebuie să dai întotdeauna mai mult de sută la sută pe teren. Altfel însă, sunt mulţumit că ne-am îndeplinit obiectivul pe care l-am avut pentru prima fază a competiţiei, terminând Grupa C pe primul loc”, a spus croatul de pe banca Oltchim-ului.

Adio, invincibilitate!

În faţa campioanei Croaţiei, gruparea vâlceană a suferit prima înfrângere pe teren propriu după exact trei ani. Ultimul eşec suferit de Oltchim în Sala Traian s-a consemnat pe 4 februarie 2006, în faţa formaţiei HCM Roman, înainte de constituirea acestei trupe galactice la Rm. Vâlcea. Altfel, pe plan european, ultima echipă care a învins în Polivalentă a fost Graboplast ETO Gyor, în urmă cu cinci ani, cu scorul de 25-21, într-un meci din cadrul Cupei EHF.

S-a jucat cu "casa închisă”

Meciul Oltchim – Podravka s-a jucat, aşa cum era de aşteptat, cu „casa închisă”, toate biletele puse în vânzare de conducerea clubului fiind epuizate încă de sâmbătă. Ca şi la precedentele partide pe care Oltchim le-a disputat în cupele europene, suporterii fideli au luat şi de această dată cu asalt Sala Traian, în speranţa că vor vedea un spectacol handbalistic desăvârşit, pentru că altfel meciul nu mai avea practic nici o miză legată de calificare, ambele grupări care s-au înfruntat duminică seara asigurându-şi deja prezenţa în grupele principale ale Ligii Campionilor.

Paula Rădulescu, un portar de clasă

În meciul cu Podravka, Luminiţa Dinu a avut parte de un duel cât se poate de interesant, de la distanţă, cu cea care a apărat buturile echipei croate. În ciuda celor aproape 20 de mingi blocate de portarul echipei vâlcene, care şi-a făcut şi de această datoria, Oltchim a trebuit să se recunoască până la urmă învinsă în faţa campioanei Croaţiei. Asta şi pentru că adversarele au avut între buturi, de asemenea, un portar de clasă: pe românca Paula Rădulescu. La finalul meciului, conştienţi că actualul sezon ar putea fi ultimul cu Luminiţa Dinu în poartă, oficialii clubului Oltchim nu şi-au ascuns intenţia ca din vară să o transfere la Vâlcea pe Paula Rădulescu.

Podravka şi-a spălat păcatele

Înfrânte categoric pe teren propriu, în meciul tur (30-20), handbalistele de la Podravka au părut a fi victime sigure în Sala Traian. N-a fost deloc aşa, Oltchim fiind departe de prestaţia strălucitoare din meciul cu Lada Togliatti. De partea cealaltă, chiar dacă şansele la locul 1 erau infime, antrenorul Zdravko Zovko şi-a mobilizat permanent elevele, decise de asemenea să facă un meci mare la Rm. Vâlcea.

Ramona Maier, din nou pe teren

După şase săptămâni de absenţă, cauzată de o dublă fractură la un deget, extrema Ramona Maier a revenit duminică pe teren, în partida cu Podravka Koprivnica. Din păcate pentru Oltchim, revenirea nu a fost una de succes. Accidentarea care a ţinut-o pe tuşă a şi scos-o din formă pe handbalista care a fost golghetera grupării vâlcene în sezonul trecut, atât în Liga Campionilor, cât şi în Liga Naţională.

Tereza Pâslaru ratează finalul sezonului

Diagnosticată cu hepatită, Tereza Pâslaru va rata toate meciurile pe care Oltchim le mai are de disputat în acest campionat. Medicii i-au impus handbalistei şase luni de pauză, aşa că actualul sezon este deja încheiat pentru portarul de la Vâlcea care, tot din cauza acestei boli, nu a fost prezentă nici la Campionatul European din Macedonia, desfăşurat în decembrie 2008.