Victorie la fotografie!

Larvik HK – CS Oltchim 25-27
REVENIRE / Conduse cu patru goluri în prima repriză, handbalistele vâlcene au refăcut handicapul şi s-au impus la limită, la capătul unui meci care a avut parte de un final electrizant

Oltchim Rm. Vâlcea şi-a respectat blazonul în Norvegia şi a reuşit să se impună la capătul unui meci cu un final electrizant. Înaintea confruntării cu campioana Norvegiei, lucrurile erau cât se poate de clare. Dacă echipa vâlceană mai avea o şansă (ultimul meci cu Podravka Koprivnica din Sala Traian), pentru Larvik un eşec era similar cu eliminarea din Liga Campionilor. Cu doar 4 puncte în cont, chiar dacă ar fi învins în ultimul meci la Togliatti, norvegiencele erau practic eliminate, deoarece Podravka, victorioasă în Rusia, avea deja 6 puncte la activ înaintea ultimei etape din Grupa C şi beneficia în plus de avantajul rezultatelor directe asupra campioanei Norvegiei.

Oltchim a făcut o primă repriză modestă

Conştiente aşadar că un eşec le-ar fi fatal şi le-ar scoate definitiv din Liga Campionilor, nordicele au început în forţă meciul cu Oltchim. Larvik a condus cu 2-0, 3-1, iar în minutul 13 scorul a devenit chiar 7-3 pentru nordice, după un 7 metri executat de Narcisa Lecuşanu, dar parat de veterana Lene Rantala. Trupa pregătită de Karl Erik Bohn a menţinut acest avantaj constant de patru goluri până în minutul 20, atunci când tabela de marcaj indica 10-6 pentru Larvik. Cum vâlcencele nu reuşeau decât să se întreacă în ratări, Rimanic a efectuat rapid câteva modificări care nu şi-au dovedit însă eficienţa: a ieşit Luminiţa Dinu (deloc inspirată în faţa atacurilor norvegiene), iar între buturi a intrat Talida Tolnai, pe extrema dreaptă Elena Avădanii a fost înlocuită cu Iulia Puşcaşu, probleme deosebite fiind şi în zona interilor, unde evoluţia Adinei Fiera nu a fost deloc cea aşteptată de tehnicienii vâlceni. Odată cu trecerea timpului, „chimistele” au început însă să-şi intre în ritm şi s-au apropiat la un singur gol diferenţă de adversare (11-10, în minutul 23). La finalul reprizei primei reprize s-a consemnat totuşi o diferenţă de două goluri în favoarea echipei norvegiene (15-13).

Lucrurile au mers mai bine după pauză

După pauză, Larvik a înscris primul gol şi s-a distanţat la 16-13, însă, încet-încet, jucătoarele de la Oltchim au găsit antidotul pentru apărarea agresivă a norvegiencelor. Pe val, trupa antrenată de Ivica Rimanic a restabilit pentru prima oară egalitatea în minutul 39 (18-18). Ulterior, echipa vâlceană avea să treacă chiar la cârma jocului, în minutul 44, atunci când Steluţa Luca a punctat pentru 20-19. Mai mult decât atât, în minutul 50, după un 7 metri fructificat de Narcisa Lecuşanu, „chimistele” s-au distanţat la două goluri (23-21). Momentele decisive ale meciului s-au consumat între minutele 53 şi 56, atunci când, la scorul de 24-23 pentru Oltchim, portarul Luminiţa Dinu a avut două intervenţii fantastice, la două contraatacuri rapide ale gazdelor, care până la urmă aveau totuşi să egaleze (25-25 în minutul 58). Oltchim a preluat din nou conducerea printr-un gol extraordinar marcat de extrema dreaptă Elena Avădanii (26-25), dar a suferit în ultimele 30 de secunde de joc, după ce Gabriella Szucs a fost eliminată. Vâlcencele s-au apărat însă bine şi le-au forţat pe nordice să irosească atacul, pentru ca în ultima secundă a meciului, aceeaşi Avădanii să puncteze pentru 27-25, la capătul unui contraatac care le-a prins avansate pe norvegience.
Au marcat pentru Oltchim: Steluţa Luca (7 goluri), Elena Avădanii (5), Roxana Gatzel (5), Narcisa Lecuşanu (4), Oana Manea (3), Valentina Ardean (2) şi Iulia Puşcaşu (1). De la norvegience s-a remarcat în mod special extrema Linn-Kristin Riegelhuth (12 goluri înscrise) – nimeni alta decât golghetera la zi a Ligii Campionilor.

Steluţa Luca, MVP-ul partidei

Steluţa Luca a fost desemnată cea mai bună jucătoare a Oltchim-ului în meciul câştigat în faţa campioanei Norvegiei, Larvik HK. Handbalista vâlceană a primit din partea organizatorilor o pereche de mărgele şi a ţinut să mulţumească la final fizioterapeutului Adrian Ionescu, cel care a făcut posibilă recuperarea în timp util pentru acest meci extrem de dificil. „Chiar dacă ne-am calificat mai departe, vrem să câştigăm şi ultimul joc din Grupa C, cel cu Podravka din Sala Traian”, a precizat Steluţa Luca la finele confruntării din Norvegia.

Victoria l-a surprins pe Ioan Gavrilescu

Rezultatul obţinut de Oltchim în Norvegia l-a surprins în mod plăcut pe preşedintele CS Oltchim, Ioan Gavrilescu. „Nu mă aşteptam să câştigăm în Norvegia, îmi era frică de acest meci pentru că ştiam la ce nivel joacă handbalistele nordice. Întreaga echipă merită felicitări, toate jucătoarele au evoluat extraordinar. Am apreciat dorinţa şi ambiţia lor de a câştiga şi de a tranşa calificarea încă dinaintea ultimului meci cu Podravka Koprivnica”, a spus Gavrilescu.

Cu ochii spre Togliatti

Pentru că termină Grupa C doar pe locul 4, Lada Togliatti va părăsi aşadar cupele europene. Eliminarea prematură a campioanei Rusiei ar putea să avantajeze Oltchim Rm. Vâlcea. Conform discuţiilor care au avut loc la finele partidei disputate între cele două grupări în Sala Traian, la Vâlcea ar urma să fie împrumutate pentru câteva luni, în finalul sezonului, una sau două jucătoare de la Togliatti. Oficialii clubului Oltchim vor începe în curând negocierile cu cei ruşi, astfel încât mutările să se poată oficializa la EHF până pe 2 februarie. Ekaterina Davydenko este jucătoarea mult dorită la Vâlcea de preşedintele Ioan Gavrilescu şi de antrenorul Ivica Rimanic. Altfel, tehnicianul croat a apreciat că şi posibila alianţă dintre Oltchim şi Rulmentul ar fi de dorit să se îndeplinească, jucătoarea vizată, Lidia Horvath (25 de ani), fiind un inter de care Rimanic spune că are mare nevoie la Vâlcea în finalul acestui sezon al Ligii Campionilor.

Tensiunile din lot, doar închipuiri!

Victoria din Norvegia a contrazis total tensiunile iscate săptămâna trecută, atunci când presa centrală a scris că la Vâlcea este o situată tensionată şi că antrenorului Ivica Rimanic i se pregăteşte debarcarea, ca urmare a unor contre pe care le-a avut cu câteva jucătoare, nemulţumite de regimul de antrenamente impus de croat pe perioada sărbătorilor de iarnă. Totul a culminat marţi seara, după meciul cu HC Zalău, cu un episod inedit. Observând că Valentina Ardean şi Elena Avădanii nu sunt atente la şedinţa de pregătire, Rimanic le-a trimis imediat la vestiare pe cele două jucătoare. „Nu înţeleg cum se poate scrie că sunt tensiuni la echipă, când Oltchim joacă excelent şi are rezultate foarte bune. Dacă ar fi probleme, acestea s-ar resimţi în jocul echipei şi nu am mai avea aceste rezultate”, a ţinut să precizeze Rimanic, iar declaraţia a fost întărită de preşedintele Ioan Gavrilescu: „Nu cunosc nici o tensiune între jucătoare şi antrenor. Mă şi mir că se vehiculează asemenea lucruri”.