S-a reunit CHIMIA!

• fostele glorii ale fotbalului vâlcean s-au reîntâlnit vineri, 19 decembrie, într-un meci demonstrativ disputat pe terenul sintetic din Zăvoi

La finele săptămânii trecute, mai precis vineri, 19 decembrie, pe terenul sintetic din Zăvoi, a avut loc un interesant meci demonstrativ, în care s-au înfruntat fostele glorii ale fotbalului vâlcean, mai precis ale Chimiei de odinioară. A fost cel de-al treilea an în care s-a desfăşurat un asemenea eveniment, care se derulează din 2006, din iniţiativa lui Mihai Persu şi a lui Cristian Chircuş, dar şi cu sprijinul oficialilor Clubului Sportiv Municipal din Zăvoi.

Din păcate, meciul s-a disputat într-un anonimat aproape total, fără a beneficia de atenţia spectatorilor care odinioară veneau să-i vadă la lucru pe fotbaliştii de legendă ai Chimiei. Ne exprimăm pe această cale speranţa că, în viitor, altfel vor sta lucrurile, pentru că, desigur, un eveniment de această factură merită cu siguranţă un stadion plin, precum se întâmplă de regulă oriunde, atunci când are loc un meci demonstrativ, care stârneşte amintiri deosebite.
Pe terenul de joc şi-au făcut din nou apariţia jucători precum Iancu Carabageac (de departe cel mai bun produs al fotbalului vâlcean, care în acest meci a fost adversarul fiului său, Marcel), Cristi Lazăr, Gică Lepădatu, Marian Leţa, Gabriel Mangalagiu, Marin Nicolae, Costel Gaiţă, Mihai Persu, dar şi mai tinerii Cristi Chircuş, Lucian Giurcă, Alin Savu sau Florin Costea, ultimul dintre aceştia fiind invitatul de marcă al organizatorilor. Au absentat motivat (din pricina unor accidentări mai vechi!): Florin Verigeanu, Dumitru Teleşpan şi Marian Başno, în timp ce Lucian Catargiu a îndeplinit de această dată rolul de arbitru. Buna dispoziţie şi spectacolul fotbalistic nu au lipsit, fiecare dintre actorii din teren căutând să impresioneze în felul lui, nu doar cu mingea, ci şi prin glume sau ironii la adresa adversarilor.

3-3, un rezultat echitabil

S-au disputat două reprize a câte 30 de minute, însă nici una dintre cele două echipe alcătuite prin tragere la sorţi nu a reuşit să se detaşeze în învingătoare, meciul încheindu-se la egalitate (3-3), echilibrul fiind consemnat de altfel şi la pauză (2-2). „Galben-verzii” au condus cu 2-0 (prin golurile marcate de Costel Gaiţă şi Florin Angheluş), însă „alb-roşii” au revenit în joc graţie reuşitelor semnate de Florin Costea. Prima oară în urma unei frumoase acţiuni personale, iar apoi după un contraatac rapid, mingea circulând iniţial pe traseul Persu-Chircuş-M. Nicolae. „Galben-verzii” au preluat din nou conducerea imediat după pauză, prin A. Savu (3-2), însă „alb-roşii” au fost cei care au controlat finalul meciului. Au avut şansa de a egala dintr-un penalti controversat, pe care însă Cristi Chircuş l-a ratat, dar ulterior, acelaşi Fl. Costea avea să stabilească scorul final (3-3).

Florin Costea, eroul meciului

Eroul meciului demonstrativ disputat vinerea trecută în Zăvoi a fost, fără îndoială, talentatul Florin Costea, care a realizat un hat-trick. La finalul confruntării, după ce a îmbrăcat din nou tricoul CSM-ului, Costea a declarat că vrea să vadă Vâlcea în Liga I, doleanţă pe care a avut-o de altfel şi Cristi Chircuş, care a adăugat că actuala generaţie e datoare fostelor glorii ale Chimiei să ducă o echipă în elita fotbalului românesc. „Am preferat să disputăm acest meci acum, înainte de Sărbători, pentru că apoi probabil că nu am mai fi rezistat nici măcar o repriză, datorită kilogramelor în plus pe care le-am fi luat după mesele bogate de Crăciun şi de Anul Nou”, a spus Chircuş la final.
Au evoluat echipele:
Alb-roşii: Monea – Cr. Lazăr, Gh. Lepădatu, A. Pufu, Persu, Moldoveanu, Chircuş, M. Carabageac, Ciofâcă, I. Lazăr, M. Nicolae, Fl. Costea.
Galben-verzii: Vlădoi – Leţa, Giurcă, M. Pufu, Albu, Zidaru, Şorega, I. Carabageac, A. Savu, Angheluş, Mangalagiu, Gaiţă.