Valentina Ardean – în echipa ideală a Campionatului European

Evoluţiile bune pe care naţionala României le-a avut la Campionatul European din Macedonia, desfăşurat în perioada 2-14 decembrie, au fost apreciate de majoritatea specialiştilor din handbalul internaţional. Chiar dacă prima reprezentativă a ţării noastre s-a clasat la final doar pe locul 6, prestaţiile unora dintre tricolore merită evidenţiate. Este şi cazul extremei stânga Valentina Ardean, care a fost aleasă la finele competiţiei în echipa ideală a turneului final. În cele şapte partide pe care România le-a disputat în Macedonia, handbalista de la Oltchim Rm. Vâlcea a reuşit să înscrie nu mai puţin decât 37 de goluri. Aşa cum se cunoaşte, în 2005, la Campionatul Mondial din Rusia, acolo unde tricolorele au câştigat medaliile de argint, Valentina Ardean a fost de asemenea inclusă în „şaptele” de bază.

În „echipa Euro 2008”, Ardean beneficiază de o companie cât se poate de selectă, nu mai puţin decât patru jucătoare făcând parte din naţionala care s-a încununat la finele competiţie cu titlul continental, Norvegia. Altfel, organizatorii Campionatului European din Macedonia au acordat trei premii individuale, care au revenit handbalistelor Kristine Lunde (Norvegia) – MVP-ul turneului final, Nadezda Muravieva (Rusia) – cea mai bună apărătoare şi Linn Kristin Riegelhuth (Norvegia) – golghetera competiţiei.