Alte sporturi

Tinerii au ales sportul în locul drogurilor

• „Crosul Sănătăţii” a adunat la start peste 1500 de elevi de gimnaziu şi liceu

Vineri, 10 octombrie 2008, pe terenul CSŞ din zona Nord a Râmnicului a avut loc o interesantă competiţie atletică, denumită cât se poate de sugestiv „Crosul sănătăţii”, la care au participat peste 1500 de elevi de gimnaziu şi liceu. Organizatori au fost Direcţia Judeţeană pentru Sport Vâlcea şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea. Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Vâlcea a fost reprezentat la această întrecere de către trei adolescenţi din clasa a X-a C (Alexandru Paranţucă, Mihai Răducu Drăghici, Remus Vişan), elevi la Colegiul Tehnic Energetic, care au fost însoţiţi de dr. Georgiana Ţîrcomnicu, medic CPECA.

Competiţia s-a desfăşurat pe grupe de vârstă şi diferenţiat în funcţie de sex, pe distanţe de 800 şi 1000 de metri. Astfel, la fete şi băieţi, au fost 4 grupe pentru clasele a V-a – a VI-a, a VII-a – a VIII-a, a IX-a – a X-a, a XI-a – a XII-a. La clasele 5-6 fete, câştigătoare a fost Diana Hodorog de la Şc. Gen. Anton Pan, iar la băieţi locul I i-a revenit lui Adrian Ciucă de la Colegiul Naţional Mircea cel Bătrân (CNMB). La clasele 7-8, fete, locul I a fost câştigat de către Adriana Conea de la Şcoala Generală 13, iar la băieţi, pe primul loc a ieşit Vasile Plătărescu de la Şcoala Generală 9. De la licee, clasele 9-10, câştigătoare la fete a fost Aura Vătafu de la Gr. Şc. IC Brătianu Drăgăşani, în timp ce la băieţi, Mihai Tiţoiu de la Liceul Constantin Brâncoveanu Horezu, a ocupat prima poziţie. Iar ultimele categorii de vârstă, adică elevii claselor 11-12, au avut drept câştigători pe Laurenţiu Belea şi Ana Maria Oprică, ambii participanţi de la CNMB.
Pe fiecare categorie de vârstă au fost oferite câte 6 premii ce au constat în medalii, diplome, echipamente sportive, dulciuri şi răcoritoare, provenind din partea Primăriei Râmnicului şi a Asociaţiei Judeţene „Sportul pentru toţi” Vâlcea. „Prin participarea la alergări, vrem să demonstrăm că alegerea «mişcării» este cel mai bun lucru pentru ca să fim sănătoşi, neavând nevoie de droguri ca să ne simţim bine”, se spune în sloganul manifestării, iar preşedintele Asociaţiei Judeţene „Sportul pentru toţi” Vâlcea, Constantin Vlaşcu, a precizat la rândul său: „Scopul acestei competiţii a fost acela de a ne bucura de viaţă. Toţi participanţii au fost câştigători prin faptul că au venit şi au încercat. Sportul este bun pentru toţi, el nu face diferenţe între oameni, ba chiar îi uneşte!”.