În sfârşit, a învins Progresul!

• echipa din Măldăreşti a trecut peste cea mai slabă perioadă din istoria ultimilor ani: şase meciuri fără victorie

Confruntarea dintre Progresul Măldăreşti şi Flacăra 2005 Horezu s-a terminat cu o surpriză, dacă e să ne luăm după poziţiile în clasament ale celor două grupări înaintea partidei desfăşurate la sfârşitul săptămânii trecute. Cei din Măldăreşti s-au impus, greu, dar pe deplin meritat. La fluierul de final al primei reprize, oaspeţii erau în „grafic”, adică la conducere, şi se părea că nimic surprinzător nu se va întâmpla. Elevii lui Vicenţiu Marinescu au înscris de două ori până la pauză, prin Alexandru Roşu şi Dragoş Dinescu, în timp ce adversarii din Măldăreşti au punctat o singură dată, prin Florin Grigorescu. Astfel, la sfârşitul primei reprize, scorul a fost 2-1 pentru Flacăra.

Însă, în cea de-a doua jumătate a partidei, gazdele au jucat cu totul altceva, profitând probabil şi de o oarecare lejeritate în joc a celor din Horezu, care erau deja siguri de câştigarea celor trei puncte. Acest lucru i-a ajutat pe fotbaliştii din echipa primarului Ionel Dragu să întoarcă soarta partidei. Dragoş Aniţescu de la Progresul Măldăreşti a reuşit „dubla”, iar scorul final al întâlnirii a fost de 3-2 pentru gazde. Echipa din Măldăreşti a trecut astfel peste cea mai slabă perioadă din istoria ultimilor ani: şase meciuri fără victorie. Până acum, singura victorie a Progresului în acest tur de campionat a fost cea din prima etapă, atunci când echipa lui Tică Nistor s-a impus cu 4-1 în faţa celor de la AS Bărbăteşti. (O.D.)