Cristina Dorcioman, „omul” meciului de la Severin

Sâmbătă, la Severin, s-au întâlnit două formaţii care la începutul sezonului susţineau sus şi tare că anul acesta se vor bate la promovare, însă începutul de sezon destul de ezitant le-a cam tăiat avântul ambelor echipe. În timp ce vâlcenii au avut evoluţii oscilante în cele şase etape scurse până acum, de partea cealaltă echipa antrenată de Iulian Mihăescu n-a mai simţit gustul victoriei încă din etapa a doua.

Reprize diametral opuse

Revenind la meci, nu ne hazardăm că nimic dacă spunem că „municipalii” lui Ilievski şi Teleşpan au avut un start perfect reuşind să deschidă scorul încă din minutul 10. Enache Cîju a executat perfect o lovitură liberă şi Răzvan Dobre a reluat cu capul fără speranţe pentru  portarul Hîrşu.

Deşi conduceau pe tabela de marcaj şi dominau clar la toate capitolele, inexplicabil, vâlcenii au făcut pasul înapoi încă de prin minutul 35, iar acest lucru a făcut ca severinenii să se apropie din ce în ce mai periculos de poarta lui Perianu. Însă, s-a văzut clar că echipa severineană nu trece printr-o perioadă bună, gazdele reuşind „performanţa” ca, în prima repriză să nu tragă nici măcar un şut pe spaţiul porţii vâlcene, iar scorul pauzei a fost cel stabilit încă din minutul zece de Dobre.
După pauză, lucrurile s-au schimbat radical, echipa care s-a apărat mai mult fiind cea vâlceană, asta şi cu largul concurs al schimbărilor făcute de macedoneanul Ilievski care i-a scos din teren pe Dobre şi Luca şi i-a introdus pe Facundo şi Grecu, schimbări cu caracter defensiv. Numai că tactică gândită de antrenor avea să fie falimentară pentru vâlceni, severinenii au pus din ce în ce mai multă presiune pe oaspeţii, iar pericolul cel mai mare a venit de pe partea stângă acolo unde a evoluat cuplul Grecu-Facundo. Semnalul de alarmă pentru „municipali” a fost tras de Amzucu, acesta reluând cu capul puţin pe lângă poarta lui Perianu. Dominarea clară a gazdelor avea să se concretizeze şi pe tabela de marcaj în minutul 62. Păun a executat bine o lovitură liberă de la marginea careului, mingea a ajuns la Ignat şi acesta a pus latul făcând ca scorul să devină 1-1. După nici două minute de la restabilirea egalităţii severinenii s-au văzut nevoiţi să evolueze în inferioritate numerică după ce Stroe a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Deşi evoluau cu un om mai mult pe teren, inexplicabil, echipa lui Ilievski a continuat să accepte dominarea teritorială a gazdelor, iar acest lucru era să-i coste.

Arbitrul a ieşit la rampă

Centralul întâlnirii, Cristina Dorcioman, a condus binişor această partidă până în minutul 72 când, „fluieraşul cu fustiţă” a decis că e timpul să iasă la rampă. Mai întâi i-a arătat căpitanului vâlcean, Tomas Labun, cartonaşul galben după care l-a scos imediat pe cel roşu spre stupoarea tuturor. Însă, la intervenţia jucătorilor şi a băncii tehnice, Dorcioman şi-a schimbat decizia după ce şi-a dat seama că nu îl mai avertizase pe Labun. În minutul 80, Bîrză a ratat cea mai mare ocazie a partidei, după ce l-a driblat inclusiv pe portarul Perianu a intrat într-un unghi închis şi mingea şutată de acesta a lovit plasa laterală. După această fază vâlcenii au încercat să dea lovitura pe contraatac, Cîju a pătruns în careul severinean cu mingea la picior şi a fost faultat clar de Amzucu. Însă, din nou stupoare, deşi Cristina Dorcioman a arătat clar punctul cu var, aceasta „s-a sucit”, cum se spune în termeni fotbalistici, şi a decis ca lovitura să se execute din marginea careului de 16 metri în ciuda faptul că infracţiunea s-a produs cu un metru în interiorul suprafeţei de pedeapsă a gazdelor. Menţionăm faptul că arbitrul a luat decizia de a muta lovitura liberă în afara careului fără a se consulta cu asistentul de pe acea parte. După îndelungi parlamentări, lovitura liberă a fost executată, dar slab, de Enache Cîju şi scorul a rămas nemodificat. În minutul 85, cel mai periculos om al gazdelor din repriza secundă, Dacian Bîrză, a fost foarte aproape de 2-1, dar a reluat defectuos dintr-o poziţie mai mult decât favorabilă fiind singur cu poarta goală în faţă. Şi vâlcenii au fost foarte aproape de a pleca norocos cu toate cele trei puncte puse în joc la Severin, dar şutul expediat de Labun în prelungirile partidei a fost respins cu un reflex uimitor de Hîrşu şi scorul final a fost 1-1.
Au evoluat formaţiile:
FC Drobeta: Hîrşu – Stroe, Amzucu, Ignat, Trofin – Jenaru (’57 – Crişan), Mitic, Moutinho (’88 – Stoica), Păun – Fotescu (’77 – Poenaru), Bîrză.
CSM Rm. Vâlcea: Perianu – Dinu, Vişa, Kutlacek, Goge (’73 – Băltăţeanu) – Dobre (’51 –  Facundo), Labun, Gârlă, Cîju – Stromajer, Luca (’59 – Grecu).

Antrenorii s-au contrat în declaraţii

După duelurile destul de tari purtate pe teren de cei 22 de combatanţi, la finalul partidei războiul s-a mutat în sala unde s-a ţinut conferinţa de presă, dar de data aceasta numai la nivel declarativ. Mai întâi, de acum fostul antrenor al „municipalilor”, Nikola Ilievski, a spus că centralul Cristina Dorcioman a privat echipa sa de obţinerea celor trei puncte. „Echipa mea a fost privată de un penalti clar pe care arbitrul la mutat în afara careului. În repriza a doua prestaţia arbitrului a fost tendenţioasă şi s-a văzut clar că a vrut să ajute gazdele” – a spus macedoneanul.
Replica antrenorului severinean nu a întârziat să apară spunând că, dacă se plâng de arbitraj, atunci vâlcenii au foarte mult tupeu. „Cei de la Vâlcea au mult tupeu când afirmă cu au fost dezavantajaţi de arbitraj. Din punctul nostru de vedere, noi am fost cei care am suferit de pe urma arbitrajului, s-a fluierat mai mult împotriva noastră, decât invers” – a concluzionat Iulian Mihăescu, antrenorul celor e la FC Dorbeta.

Sâmbătă, cu „U” Cluj

Deşi îndreptăţită având în vedere rezultatele din acest început de sezon şi mai ales a jocului ultradefensiv prestat de vâlceni, indiferent de numele adversarului, totuşi demiterea antrenorului Ilievski vine într-un moment cum nu se poate mai nepotrivit. Această săptămână se anunţă una de foc pentru gruparea din Zăvoi, miercuri îi aşteaptă reeditarea meciului cu FC Drobeta, dar de data această în Cupa României, după care sâmbătă vor avea un meci extrem de dificil pe teren propriu în compania ardelenilor de la „U” Cluj, formaţie care este într-o reală revenire de formă după instalarea pe banca tehnică a fostului internaţional Dorinel Munteanu.