Sportul Genuneni şi-a trecut în cont încă un succes

• pietrărenii au întrerupt seria victoriilor

Niciodată de la înfiinţare Sportul Genuneni nu a atras atenţia. A fost o simplă formaţie de pluton, fără pretenţii de a depăşi acest nivel competiţional. Acum pare, însă, a-şi fi schimbat obiectivele. Dacă rezultatele primelor două etape le-am considerat o întâmplare, iată că gluma se îngroaşă pentru cea de-a treia formaţie din Frânceşti. Din candidată la unul din locurile din subsolul clasamentului, a devenit acum una dintre favoritele la promovare. Sportul nu se mai mulţumeşte cu puţin, dovadă şi ultima dintre partide, pe care a ţinut cu tot dinadinsul să o câştige.

Determinarea cu care au abordat meciul de la Pietrari, o echipă de-asemenea neînvinsă după primele două etape, şi-a văzut efectul pe tabela de marcaj, Sportul impunându-se cu scorul de 7-2. N-a fost însă atât de lejer pe cât o arată rezultatul. Cel puţin nu în prima repriză când gazdele, fără trei dintre titularii de drept (unii suspendaţi, alţii accidentaţi), s-au ţinut scai de jucătorii din Genuneni. A fost 1-0 pentru Sportul, apoi 1-1. Oaspeţii au preluat din nou avantajul, însă până la pauză gazdele au restabilit egalitatea. Apoi, în partea secundă, practic doar o echipă a mai fost pe teren. Sportul a făcut ce a vrut cu apărarea oaspete, înscriind încă cinci goluri care i-au adus cea de-a treia victorie consecutivă din acest campionat. (L.S.)