Stejarul, doborât de băbenari

După mai mulţi ani de absenţă, Stejarul Vlădeşti a revenit în fotbalul organizat cu planuri măreţe. Şi-ar dori să ajungă în eşalonul de elită judeţean, iar acest lucru a părut a fi uşor de realizat, după primele etape. La debutul în fotbalul organizat s-a impus cu 9-0, apoi cu 2-0 în deplasare, la Steaua Nicolae Bălcescu. Ar fi fost pe primul loc, însă victoria din meciul inaugural s-a transformat într-o înfrângere, asta pentru că, dintr-o eroare, susţin vlădeştenii, s-a constatat că Stejarul n-a folosit pe tot parcursul meciului 3 jucători sub 21 de ani. Decizia AJF-ului nu le-a afectat moralul, astfel că plecau în partida cu FC Băbeni, din etapa a III-a, din postura de echipă neînvinsă.

Auziseră despre echipa lui Roşu numai lucruri bune, însă faptul că în sezonul trecut FC Băbeni a fost aproape de a promova în Liga a IV-a i-a ambiţionat pe jucătorii de a căror pregătire se ocupă binecunoscutul Florin Tăbîrcă. Au fost convinşi că vor reuşi să-i surclaseze pe băbenari, însă încrederea de la început s-a transformat repede în nesiguranţă. Au primit primul gol din campionat după doar 6 minute de la începerea partidei. Gulea l-a învins pe Dina cu un şut de la marginea careului. Gazdele au încercat să replice prin Zotică şi Ungureanu, însă cei care-au marcat au fost tot oaspeţii. Budihoi a trimis balonul sub transversală, ducând scorul la 2-0 pe FC Băbeni. În minutul 37 jocul părea a se fi încheiat. Despoiu a marcat şi el pentru formaţia coordonată de pe margine de Dobrin Ionescu, astfel că se profila o înfrângere drastică a Stejarului. Juniorul Buduroi a reuşit, însă, să readucă speranţa în tabăra gazdelor. A marcat înainte de pauză pentru scorul de 3-1. Gazdele au început în forţă repriza secundă şi după doar 13 minute de joc au reuşit egalarea. Beldiman şi Ungureanu şi-au trecut numele pe lista marcatorilor. La 3-3, totul părea posibil pentru gruparea lui Constantin Dina. A venit, însă, golul prin care oaspeţii au preluat din nou conducerea. Zotică a faultat la marginea careului, poziţie numai bună pentru execuţia impecabilă din lovitură liberă a lui Zaharioiu. Acesta a fost de fapt şi golul care a îngropat echipa gazdă. Până la final doar oaspeţii au mai contat. Budihoi, Lazăr şi Şuteu au reuşit şi ei să marcheze, astfel că meciul s-a încheiat la scorul de 7-3 pentru FC Băbeni. (Simona SIMA)