Lotru Voineasa s-a întors cu patru „boabe” de la Olanu

Duminică, 7 septembrie, s-au întâlnit la Olanu două echipe care aveau o linie de clasament aproape identică după primele două etape, cu o înfrângere şi o victorie în dreptul fiecăreia, diferenţa făcând-o golaverajul. Este vorba despre gruparea lui Marin Catargiu, Viitorul Olanu şi Lotru Voineasa, cea de care se ocupă acum doar Ticuţă Berbecel, asta după ce farmacistul Jan Şuţă a optat pentru funcţia de observator al AJF. Date fiind cele menţionate, era aşteptat un meci echilibrat, însă gazdele păreau a pleca cu un uşor avantaj pentru că jucau pe teren propriu. Dar până la urmă nu neapărat acest lucru a constituit un avantaj pentru Viitorul, ci faptul că o bună parte din jucătorii echipei oaspete sufereau de sindromul toamnei, oboseala, provocat de o nuntă care i-a ţinut în „priză” până spre zorii zilei de duminică.

Cu toate astea, Lotru a reuşit să surprindă în primele 20 de minute. A avut câteva ocazii bune prin Veştemeanu care, valorificate, ar fi putut da o altă turnură jocului. Cei care-au marcat, însă, au fost jucătorii gazdă. De două ori în prima repriză şi de încă două ori în partea a două a jocului. S-au impus cu 4-0, astfel că acum fac deja calcule cum să ajungă în fruntea clasamentului. (L.S.)