16 echipe s-au calificat în etapa a II-a a Cupei Satelor la fotbal

Vinerea trecută s-a desfăşurat prima etapă din cadrul fazei judeţene a Cupei Satelor la fotbal juvenil. S-au înscris în competiţie 37 de echipe. Au fost stabilite 9 turnee zonale. Doar unul a fost amânat. Marian Deaconescu, membru în Comitetul Executiv al AJF Vâlcea, ca reprezentant al cluburilor de copii şi juniori, a făcut centralizarea rezultatelor şi a anunţat numele echipelor calificate în faza a doua. Astfel, după jocuri spectaculoase, unele încinse, altele în care diferenţa a fost clară, au obţinut dreptul de a evolua în etapa următoare reprezentantele comunelor: Vlădeşti, Păuşeşti Măglaşi, Drăgoeşti, Stoileşti, Diculeşti, Ghioroiu, Grădiştea, Sineşti, Pietrari, Vaideeni, Mădulari, Şuşani, Popeşti, Fârtăţeşti, Frânceşti şi Păuşeşti Otăsău. Reamintim că în competiţie sunt acceptaţi copii născuţi după 1 ianuarie 2009. Câştigătoarea etapei judeţene va merge la turneul regional, programat în perioada 29 martie – 10 mai 2022. Etapa naţională se va desfăşura în a doua decadă a lunii mai. FRF va acorda premii constând în materiale sportive echipelor calificate în finală, respectiv cupe, tricouri pentru campioni, medalii şi diplome echipelor clasate pe locurile I – IV, precum şi titlul de Campioană Naţională echipei învingătoare din finala naţională.