Liga I

Dumitraşcu, în echipa ideală a LPF. Denis a mai realizat o performanţă: s-a calificat cu FC Argeş în sferturile Cupei României

Denis Dumitraşcu (FOTO: Fotbal Club Argeş Piteşti) trece printr-o perioadă bună a carierei la FC Argeş. În etapa precedentă a înscris golul 1900 din Liga I şi a contribuit la victoria echipei sale în faţa celor de la Voluntari, iar în această săptămână a fost integralist în partida din optimile Cupei României, cu Dinamo. FC Argeş a dat lovitura în prelungiri. Dumitraşcu a trimis mingea în careul gazdelor, Latovlevici a şutat la poartă, balonul a fost respins până la Dumitru, care a marcat golul de 2-1, al victoriei şi calificării echipei dinTrivale în sferturi.
În altă ordine de idei, pentru prestaţia din meciul cu Voluntari, fotbalistul vâlcean a fost inclus în echipa ideală a rundei a 13-a. LPF a prezentat cel mai bun ”11”:

PORTAR
Răzvan Ducan (CS Mioveni / 20 de ani) – Tânărul portar al celor de la CS Mioveni a apărat un penalty şi a avut alte câteva intervenţii decisive, prin care a contribuit la punctul scos de argeşeni.

FUNDAŞI
Guilherme Garutti (CS Mioveni / 27 de ani) – A fost un pericol pentru adversari la fazele fixe. A înscris primul său gol în Liga 1 şi a mai avut o altă ocazie mare.
Rachid Bouhenna (CFR Cluj / 30 de ani) – A făcut un meci fără greşeală în defensivă şi a marcat primul gol în tricoul clujenilor.
Bogdan Racoviţan (FC Botoşani / 21 de ani) – Şi-a trecut în cont primul gol în principala competiţie internă. Fundaşul grupării moldave este integralist în acest sezon.

MIJLOCAŞI
Deian Sorescu (Dinamo / 24 de ani) – A depus un efort consistent pe toată durata meciului. I-a pasat decisiv lui Torje, care a înscris golul dinamoviştilor în derby.
Juan Passaglia (UTA / 32 de ani) – A dominat centrul terenului, unde a făcut perfect legătura între compartimentul defensiv şi cel ofensiv.
Nicolae Carnat (Rapid / 23 de ani) – A înscris un gol spectaculos, graţie căruia giuleştenii au rămas neînvinşi în acest sezon pe teren advers.
Denis Dumitraşcu (FC Argeş / 26 de ani) – Introdus pe teren în repriza secundă, a înscris primul gol al argeşenilor, deschizându-le drumul spre o nouă victorie.

ATACANŢI
Ioan Hora (UTA Arad / 33 de ani) – Experimentatul vârf al arădenilor, aflat la al 15-lea sezon pe prima scenă, a înscris o dublă şi a ajuns la 61 de goluri marcate în Liga 1.
Claudiu Bălan (FC U Craiova / 27 de ani) – Prin golul reuşit, al treilea în acest sezon, a deschis drumul oltenilor spre o victorie mult aşteptată.
Andrei Ivan (Universitatea Craiova / 24 de ani) – Continuă evoluţiile formidabile din acest sezon, în care a strâns 4 goluri, două pase decisive şi a scos trei penalty-uri.

ANTRENORUL ETAPEI
Andrei Prepeliţă (FOTO) şi Mihai Ianovschi (FC Argeş) – Piteştenii s-au impus la Voluntari şi au ajuns la şapte meciuri la rând fără înfrângere. Ambele goluri au fost marcate de jucători trimişi în teren pe durata partidei.