100 de luptători au participat la Campionatul Interjudeţean din Sala „Traian”

În week-end-ul trecut, în Sala Sporturilor „Traian”, s-a desfăşurat Campionatul Inter-judeţean de lupte. La această competiţie, care a fost una de verificare pentru sportivi, au luat parte aproximativ 100 de luptători, din Braşov, Piteşti, Câmpulung Muscel, Slatina, Craiova, Giurgiu şi din Rm. Vâlcea, de la cluburile CSŞ şi CS Chimia. Au intrat pe tatami sportivi începători, dar şi avansaţi, născuţi între anii 2000 şi 2007. Vâlcenii, de a căror pregătire se ocupă profesorii Cornel şi Ilie Lupu, au avut o comportare bună. Printre remarcaţi s-au regăsit Octavian Popa (campionul naţional de copii de anul trecut) şi Ciprian Vlădescu (care a obţinut, de asemenea, titlul naţional în 2016). Ambii sportivi s-au clasat pe primul loc la concursul de la Vâlcea. Şi Cosmin Iova a fost medaliat anul trecut la campionatul de cadeţi şi la Cupa României, dar, din cauza unei accidentări, acesta nu a putut participa la întrecerea din polivalentă. Dintre elevii lui Ilie şi Cornel Lupu s-au mai evidenţiat: Gabriel Curteanu (care s-a clasat pe locul secund la concursul interjudeţean), Cristian Liţoiu (locul 2), Ştefan Croitoru (locul 3), Ştefan Preda (locul 3) şi Răzvan Olteanu (locul 3).

Prima etapă a Campionatului Naţional de lupte pentru juniori se desfăşoară la Piteşti

La sfârşitul acestei săptămâni, mai exact între 10 şi 12 martie, la Piteşti va avea loc prima etapă a Campionatului Naţional de lupte pe echipe, pentru juniori. Concursul va fi folosit de sportivi pentru a-şi verifica potenţialul, însă acesta va conta şi pentru calificarea la turneul final, care a se va desfăşura în luna aprilie, la Craiova. Cornel Lupu va miza la întrecerea de la Piteşti pe mai mulţi luptători de la CS Chimia, dintre care îi amintim pe Alexandru Cotora, George Rusu, Cristi Drăgulescu şi Eduard Lăzăroiu. (S.S.)