„Chimistele” Nicoletei Lazăr au făcut legea în ultima partidă oficială

Lazar Nicoleta 2Chimia Rm. Vâlcea – CSM Bistriţa 33-28

Echipa de handbal, junioare 1994-1995, de la CS Chimia Rm. Vâlcea, s-a impus cu scorul de 33-28, în ultima etapă din cadrul campionatului naţional, Divizia A. Fetele antrenate de Nicoleta Lazăr au dominat întâlnirea de la un capăt la altul, conducându-şi adversarele şi la o diferenţă de opt goluri, cu cinci minute înainte de fluierul final. Cele mai multe goluri ale echipei vâlcene au aparţinut Elisei Bucura (10), fiind secondată în clasament de Ana Maria Udrea şi Andrada Stamin, cu câte şase goluri fiecare. În următoarea etapă, CS Chimia se va deplasa la Sf. Gheorghe.

Eliza Bucura: „Ne-am luat revanşa după meciul din tur”

În partida din Sala Traian, cele două echipe au luptat ca pe front pentru adjudecarea celor două puncte. Poate şi de aceea, două jucătoare, câte una din fiecare formaţie, au fost scoase pe braţe de pe teren, suferind accidentări destul de grave. O handbalistă de la CSM Bistriţa a fost suspectată de ruptură de ligamente. „Ambele echipe au avut o dorinţă mare de a câştiga, de aceea, s-a lăsat şi cu accidentări. Ne-am dorit foarte mult victoria, mai ales că în etapa trecută am făcut egal. Scorul putea fi mult mai categoric cu Bistriţa, dar, pe final, cred că ne-am mai relaxat puţin. Am avut moralul ridicat datorită egalului pe care l-am făcut acum două etape la Tg. Jiu, cu ocupanta locului 2. În tur, am pierdut la un punct cu CSM Bistriţa, a spus Eliza Bucura.

Nicoleta Lazăr: „Puteam câştiga şi în tur cu Bistriţa”

„Până jucătoarele vor mai prinde experienţă, ne va fi destul de greu în campionat, deoarece echipa noastră e alcătuită din junioare, în timp ce celelalte echipe din Divizia A au în componenţă jucătoare mature. Puteam câştiga şi în tur meciul cu CSM Bistriţa, dar nu ştiu ce s-a întâmplat. Conduceam până în ultimele minute, dar pe final, adversarele au reuşit să ne învingă”, a spus antrenoarea Nicoleta Lazăr.