„Alchimistele”, la „borna” 20

* campioanele en-titre ale ţării au obţinut încă o victorie în campionatul intern: 39-24 cu Dunărea Brăila

Marţi, 16 martie, Oltchim Rm. Vâlcea a obţinut încă o victorie în campionatul intern, cea de-a 20-a din actualul sezon al Ligii Naţionale. Echipa antrenată de Radu Voina şi Aurelian Roşca a depăşit de această dată pe Dunărea Brăila în Sala Traian, cu scorul de 39-24 (20-14). Aşa cum era de aşteptat, în acest joc, antrenorii Radu Voina şi Aurelian Roşca au aruncat în luptă şi jucătoarele care au evoluat mai puţin până acum, astfel că au apărut pe teren Gabriella Szucs, Roxana Gatzel-Han, Olga Vaschuk, Anastasiya Pidpalova şi portarul Mihaela Smedescu. În schimb, nu au evoluat Cristina Neagu, Ramona Maier şi Steluţa Luca, menajate după efortul imens depus în Liga Campionilor.

Brăilencele au condus până în minutul 15

Chiar dacă scorul final nu evidenţiază acest lucru, brăilencele şi-au vândut scump pielea, cel puţin în prima repriză, atunci când Oltchim s-a chinuit serios pentru a se desprinde. Echipa antrenată de Alexandrina Soare a condus pe tabela de marcaj până în minutul 15 (având adesea chiar şi câte două goluri avantaj: 4-2, 6-4, 10-8), însă n-a reuşit să menţină şi în continuare acelaşi ritm de joc. Încet-încet, vâlcencele au trecut la cârma partidei, iar până la urmă au intrat la vestiare cu şase goluri în plus peste adversare (20-14). Lucrurile au decurs cu totul diferit după pauză, atunci când „galacticele” au făcut pur şi simplu spectacol, spre deliciul celor câteva sute de spectatori care s-au aflat în tribunele Polivalentei vâlcene. Oltchim a avut experienţa şi maturitatea necesară pentru a-şi adjudeca un succes fără emoţii, cu scorul de 39-24. Au marcat pentru echipa vâlceană: Roxana Gatzel-Han (7 goluri), Ionela Stanca (7), Oana Manea (5), Adriana Nechita (4), Anastasiya Pidpalova (4), Regina Shymkute (4), Valeria Beşe (2), Adina Fiera (2), Patricia Vizitiu (1), Narcisa Lecuşanu (1), Olga Vaschuk (1), Gabriella Szucs (1).