AS Marlaur, doar egal cu Viitorul Călimăneşti

Departe de forma de altădată, formaţia lui Marcel Popii, AS Marlaur, a reuşit totuşi să-şi mai revină în ultimele etape, apropiindu-se de primele clasate. Spera într-o victorie şi în partida de pe teren propriu, cu Viitorul Călimăneşti, dar n-a reuşit decât o remiză, echipa oaspete dovedindu-se a fi o „nucă” tare. Viitorul a deschis scorul în urma unei greşeli a apărării gazdă, care-a fost aproape de a-şi da autogol, însă în cele din urmă creditat ca şi autor al primei reuşite a fost un călimăneştean. Viitorul nu s-a putut menţine prea mult în avantaj, AS Marlaur replicând cu o lovitură liberă executată perfect de Viorel Tampa, lângă bară, ce l-a surprins pe portarul advers, care s-a şi accidentat în această fază. A urmat un joc oarecum echilibrat, cu ocazii de ambele părţi, diferenţa făcându-se la capitolul dominare teritorială, acolo unde gazdele au stat ceva mai bine. De fapt, AS Marlaur s-a desprins în favorită la câştigarea meciului după ce în minutul 25 a reuşit să marcheze pentru 2-1. Până la finalul reprizei, însă, oaspeţii au restabilit egalitatea dintr-un gol marcat din corner. La 2-2 s-a terminat până la urmă şi meciul, deşi în partea secundă echipa lui Marcel Popii a forţat pentru a obţine toate cele trei puncte, fiind în câteva rânduri aproape de a tranşa soarta meciului în favoarea sa. A mai avut şi Viitorul ocazii, dar n-a mai reuşit să puncteze, pe lângă rezultat, arătându-se la final nemulţumită şi de unele decizii ale arbitrilor. (C.M.)