„Tricolorele” au ratat revansa

La „Cupa Mondială” din Danemarca,

„Tricolorele” au ratat revanşa

Cupa Mondială din Danemarca a fost un bun prilej pentru echipa naţională de handbal feminin a României de a-şi lua o binemeritată revanşă în faţa campioanei mondiale, Rusia. După turneul final din decembrie 2005, multă lume a admis faptul că în cazul în care întrecerea s-ar fi jucat în altă ţară, poate că şansele elevelor lui Tadici şi Muşi de a-şi adjudeca laurii supremi ar fi fost mai mari. Iată că acum, în Danemarca, româncele au avut posibilitatea să se reabiliteze şi să încerce să confirme ipoteza iscată după Mondialele din Rusia. Repartizate de organizatori în două grupe diferite, România şi Rusia au mers fără greşeală până în finală. Fiecare dintre cele două naţionale au avut câte trei victorii în grupe şi o a patra în semifinale, care le-au adus astfel faţă în faţă în ultimul act al întrecerii. Duelul a început cum nu se putea mai rău pentru românce, 0-4 în minutul 5, însă după câteva minute, graţie unei evoluţii fantastice a Valentinei Ardean s-a restabilit egalitatea (5-5). De aici s-a mers cap la cap până în finalul reprizei întâi. Era 13-13 în minutul 28. A urmat un time-out, după care fetele noastre au intrat mai motivate pe teren, au înscris, au beneficiat de o paradă de excepţie a portarului Tereza Pâslaru şi au marcat apoi pe contraatac pentru 15-13. În a doua parte a meciului, ambele echipe au continuat să treacă pe rând la conducere pe tabela de marcaj, dar rusoaicele au avut mai mult sânge rece în final şi au izbutit să câştige cu 29-28, deşi România a condus în minutul 58 cu 28-27.

Dinu, Ardean şi Vărzaru, printre remarcate

Deşi au ratat trofeul pus în joc, româncele s-au ales cu trei titluri individuale: pentru cel mai bun portar – Luminiţa Dinu, pentru cel mai bun inter – Valentina Ardean şi pentru cea mai bună extremă – Cristina Vărzaru. În afara celor trei handbaliste, Tadici şi Muşi au mai contat pentru „Cupa Mondială” pe următoarele jucătoare. Tereza Pâslaru, Talida Tolnai – portari, Ramona Maier, Elena Avădanii, Ionela Gâlcă, Oana Manea, Raluca Ivan, Steluţa Luca, Melinda Geiger, Valeria Beşe, Adina Meiroşu, Roxana Cherăscu, Mihaela Tivadar şi Cristina Neagu.

Urmează „Trofeul Igor Turcin” din Ucraina

După turneul din Danemarca, handbalistele din naţionala României au parte de o altă competiţie amicală extrem de puternică. Este vorba de Trofeul Igor Turcin, care se va derula în această săptămână, în Ucraina. Nu peste mult timp, mai precis în perioada 29 noiembrie – 2 decembrie, vâlcenii vor avea şansa să le vadă la lucru pe „tricolore” în turneul de calificare pentru Campionatul Mondial, ale cărui meciuri se vor derula chiar în Sala „Traian”.