Liga IVFotbal

Viitorul Mateești s-a apropiat la patru puncte de mijlocul clasamentului. ”Dumba” a dat lovitura în minutul 89

Fără jucătorii de bază din defensivă, suspendați după jocul de la Alunu, Viitorul Mateești a reușit să mobilizeze pentru partida cu Malaia. A câștigat confruntarea și s-a apropiat la patru puncte de mijlocul clasamentului. 2-1 a fost scorul final. Gazdele au dat lovitura de grație în minutul 89. ”Dumba” (Iliescu), intrat ulterior pe teren, a marcat golul victoriei. Gazdele au deschis scorul în prima repriză, prin Spătaru. Malaia a egalat înainte de pauză, în minutul 44, prin Manolache. A avut două ocazii clare să preia conducerea, dar a ratat. Oaspeții au mai solicitat și o lovitură de pedeapsă pe parcursul jocului. În runda viitoare, Mateești are meci la Drăgășani, iar Malaia primește vizita celor de la Gușoeni.

”Am mai avut și noi ocazii, dar și ei, spre final, una din 6 metri, chiar două clare. Dacă marcau, nu cred că-i mai puteam întoarce. Se cunoaște absența jucătorilor de pe linia de fund. Am făcut improvizații, am mai luat și de la juniori. Avem lot de 30 de jucători și trebuie să ne acomodăm cu situația aceasta. Oricum, consider că măsurile luate după meciul de la Alunu sunt prea drastice. Mergem la apel. Sperăm să dea dovadă de înțelegere membrii Comisiei și să mai reducă din pedepse. A fost o tensiune, un meleu în care jucătorii ambelor echipe se îmbrânceau. Doar ai mei au fost sancționați. S-au scuipat. Nu contest incidentul cu arbitrul și nici nu încurajez agresivitatea pe terenul de fotbal. Trebuie să fie o învățătură de minte pentru toți ce s-a întâmplat. Dar a fost o situație… jucătorul nu s-a dus să dea cu pumnul. A lovit un bidon și l-a atins și pe arbitru pe coapsă. Și amenzile sunt foarte mari. Facem niște eforturi, avem trei echipe înscrise în competiții, seniorii, juniorii și academia. E un efort foarte mare și trebuie să fim și noi înțeleși, ajutați, pentru că nu e ușor”, a precizat Cosmin Anghelescu, primarul din Mateești.