FotbalDiverse

Bogdan Vătăjelu a revenit ca titular la Sparta Praga şi a dat o pasă de gol

Fotbalistul vâlcean Bogdan Vătăjelu (25 de ani) s-a numărat printre eroii meciului pe care Sparta Praga l-a câştigat în deplasare, în faţa echipei Karvina, cu scorul de 3-1, după ce multipla campioană a Cehiei a fost condusă însă cu 1-0 la pauză. Fostul elev al antrenorului Dan Zguroiu a început ca titular partida din acest week-end şi a reuşit un assist, la primul gol al formaţiei sale. În minutul 51, Vătăjelu a executat perfect o lovitură de colţ de pe partea stângă, iar sârbul Uros Radakovic a înscris cu capul, din interiorul careului de 16 metri, astfel că scorul a devenit egal (1-1). În acest duel, vâlceanul a evoluat ca mijlocaş stânga (nu ca fundaş stânga, cum era obişnuit) şi s-a aflat pe teren doar până în minutul 56, când a fost înlocuit de sârbul Vukadin Vukadinovic, la puţin timp după ce Sparta Praga reuşise să restabilească echilibrul pe tabela de marcaj.
Aşa cum se cunoaşte, la gruparea din capitala Cehiei mai sunt legitimaţi alţi trei fotbalişti români, însă doar doi dintre aceştia au mai evoluat în partida de la Karvina. Este vorba de mijlocaşul Nicolae Stanciu şi de portarul Florin Niţă, care au fost chiar integralişti în acest meci. În schimb, Alexandru Chipciu nu a putut juca, deoarece a fost suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene. Stanciu a fost cel care a marcat golul de 2-1 în confruntarea de sâmbătă, iar sârbul Srdan Plavsic a pecetluit scorul final (3-1), din penalti, în minutul 86.
După 15 etape, Sparta Praga se află pe locul 3 în prima ligă din Cehia, cu 30 de puncte în cont. Primele două poziţii sunt ocupate de Slavia Praga şi Viktoria Plzen, ambele având câte 34 de puncte, dar şi un meci mai puţin jucat. (N.C.)