Liga NationalaHandbal

Vâlcea și-a luat revanșa cu vârf și îndesat după înfrângerea de la Zalău! ”Municipalele”, victorie la 10 goluri în fața rivalei de tradiție

Toate înfrângerile sunt grele, însă cea mai apăsătoare pentru SCM Rm. Vâlcea dintre cele cinci suferite în acest sezon de Liga Florilor a fost, probabil, cea de la Zalău. ”Municipalele” au cedat cu scorul de 21-20. Oficialii și handbalistele Vâlcii și-au exprimat nemulțumirile vizavi de arbitraj și jocul agresiv al gazdelor. A fost făcut și un memoriu la FRH, s-a creat un adevărat scandal. La retur, miercuri, 13 aprilie, Kiki Liscevic și colegele sale și-au luat revanșa cu vârf și îndesat. 13 a fost o zi de coșmar pentru formația sălăjeană, care a suferit în Polivalenta vâlceană o înfrângere drastică, la diferență de 10 goluri: scor 38-28.

”Roș-albastrele” s-au motivat, le-au luat pe sus pe adversare încă din ”fașă”, din startul partidei. În minutul 4, Vâlcea conducea cu 4-0. Trupa de la poalele Capelei a continuat să defileze. S-a dus la 11 goluri în față. A intrat la pauză cu un avans de 10: scor 21-11. În partea secundă, oaspetele puteau suferi și mai mult, însă Bent Dahl a fost mulțumit, a făcut schimbări și diferența a fost aceeași, la final. Ultimele 30 de minute s-au terminat la egalitate, 17-17. Cel mai mare avantaj al gazdelor, de 14 goluri, s-a consemnat în minutul 35. Corina Lupei a punctat pentru 25-11. Victoria obținută în fața rivalei de tradiție, una care a oferit mulțumire maximă și suporterilor, având în vedere ultimele dispute dintre cele două formații, a consolidat poziția pe podium a SCM-ului.

”Municipalele” au patru puncte peste Cisnădie, șase peste Buzău și un meci restanță, cu Deva, care se va disputa pe 30 aprilie. Cu o victorie la Deva, SCM se duce la șapte puncte în fața principalei urmăritoare din lupta pentru locul 3, cu patru etape înainte de final. În aceste patru runde, însă, Vâlcea va avea trei meciuri grele, cu Bistrița, Baia Mare și Rapid și unul mai lejer, cu Știința București. Obiectivul formației pregătită de Bent Dahl este să rămână pe locul 3, să-și asigure prezența în EHF European League, pentru sezonul următor.

În meciul cu HC Zalău, principalul ”tunar” al Vâlcii a fost Iryna Glibko, cu opt goluri. Nikolic a marcat de șase ori în poarta adversarei, Elghaoui și Liscevic, de câte cinci ori. Au mai punctat: Lupei (4), Dache (3), Klicovac (3), Gorshenina (3), Levchenko (1). La oaspete, Mihart s-a ridicat la nivelul gazdelor. A punctat de 11 ori. Au mai înscris pentru Zalău: Vrabie (4), Toth (4), Bujor (3), Mouna (2), Lazic (2) și două vâlcence, Berbece și Mitrache (câte un gol). Cristina Mitrache ar urma ca din vară să joace pentru Măgura Cisnădie.