Vâlcea e pe primul loc!

oltchim itxakoOLTCHIM RM. VÂLCEA – ITXAKO DE NAVARRA 30-22

* Oltchim s-a impus şi în meciul retur cu Itxako şi a câştigat grupa D

În faţa a 3000 de suporteri, care au umplut Sala Traian, campioana României şi cea a Spaniei s-au luptat duminică, 13 noiembrie, în ultimul meci din faza grupelor iniţiale pentru supremaţie în seria din care au făcut parte. Oltchim avea avantajul partidei din tur, când s-a impus cu scorul de 25-22 şi prin prisma acestui lucru îi era suficient doar un egal pentru a ocupa locul 1 în grupă. Nu s-au făcut, însă, calcule pentru o remiză. Gruparea vâlceană a jucat doar la victorie. Acest lucru nu s-a văzut totuşi în prima parte a întâlnirii. Elevele lui Radu Voina au debutat bine în meci, dar au pierdut ritmul pe parcurs. S-a greşit din nou foarte mult, am avut 12 minute de secetă pe tabelă, iar până la urmă Itxako a reuşit să profite de jocul lipsit de orientare al jucătoarelor chimiste şi a intrat la pauză cu un avantaj de două goluri: 11-13. Partea secundă a fost total opusă primei reprize. Mult mai hotărâtă, Oltchim a preluat frâiele partidei reuşind chiar să ofere spectacolul aşteptat publicului prezent. Intervenţiile de excepţie ale Talidei Tolnai, eficacitatea Valentinei Ardean, tehnicitatea turcoaicei Yeliz Ozel, care a dovedit că poate fi artistă în handbal în unele momente, dar şi contraatacurile fulgerătoare au reprezentat cheia succesului pentru campioana României, care s-a dovedit în ultimele minute cu adevărat galactică. De la un dezavantaj de două goluri, handbalistele pregătite de Radu Voina au reuşit să câştige partida la opt goluri diferenţă, cu 30-22 şi să obţină en-fanfare calificarea, de pe primul loc, în grupele principale ale Ligii Campionilor. Pentru Oltchim au înscris în această partidă: Ardean (10 goluri), Ozel (6), Chirilă (4), Vizitiu (3), Manea (2), Brădeanu (1), Curea (1), Jovanovic (1), Managarova (1), Nechita (1). Ce mai bună marcatoare de la Itxako a fost Alexandrina Barbosa, autoare a şapte goluri.