Ultima clasată, aproape de surpriza secolului la Vâlcea

Primul meci din Liga Naţională cu daneza Anja Andersen pe banca tehnică nu a fost tocmai reuşit pentru campioana României. Deşi a întâlnit ultima clasată de pe prima scenă a handbalului feminin românesc, pe „U” Reşiţa, echipă care nu a obţinut decât un succes în actualul sezon, Oltchim a întâmpinat probleme în faţa propriilor suporteri, la Vâlcea. Reşiţencele au jucat cu ambiţie, au făcut abstracţie de diferenţa de pe hârtie dintre ele şi campioanele României, şi-au jucat şansa şi au reuşit la final să se bucure de un rezultat „strâns”. Chiar dacă au pierdut, jucătoarele ultimei clasate s-au felicitat la final pentru înfrângerea la limită suferită în faţa celei mai bune formaţii din România, care ţinteşte în acest sezon câştigarea competiţie supreme din handbalul feminin, Liga Campionilor. La începutul partidei, totul părea o joacă. Oltchim a mai debutat slab într-un meci, dar pe parcurs a ajuns să defileze, astfel că nu se prevestea un meci greu pentru chimiste. Oaspetele au condus cu 2-0, apoi 3-1, fiind egalate la 6-6 după 10 minute de joc. Chimistele au preluat apoi conducerea, s-au distanţat la trei goluri şi diferenţa a fost menţinută până la finalul primei reprize, graţie reuşitelor lui Fiera şi Vizitiu. Primul mitan s-a încheiat la scorul de 13-10 pentru gazde, un rezultat oarecum surprinzător, dar dătător de speranţe pentru Oltchim, în perspectiva reprizei secunde. În ciuda aşteptărilor, în ultimele 30 de minute nu s-a schimbat nimic. Mult prea relaxate, vâlcencele le-au dat speranţe adversarelor, care s-au agăţat de orice minge pentru a rămâne în joc. Am avut un avans chiar şi de şapte goluri (19-12 în minutul 38), pe care, însă, n-am reuşit să-l păstrăm. Reşiţencele au redus din handicap şi au reuşit, în minutul 51, să se ajungă nepermis de aproape de Oltchim, la doar un punct în spatele chimistelor: 23-22. Beşe şi compania au reuşit, însă, să gestioneze finalul şi să nu cadă în penibil. Oltchim – „U” Reşiţa s-a încheiat la scorul de 26-23 pentru echipa vâlceană, un rezultat oricum incredibil pentru un duel între prima clasată şi cea mai slabă echipă din campionatul românesc.
Oltchim a punctat în acest meci prin jucătoarele: Farcău (6), Fiera (5), Beşe (4), Vizitiu (3), Ozel (2), Ardean (2), Managarova (2), Ţăcălie (1), Vădineanu (1).
Pentru „U” Reşiţa au marcat: Garipova (5), Cricleviţ (5), Iancu (4), Bârz (3), Calu (2), Duţă (2), Roiban (1), Irimus (1). (Simona SIMA)

„Principalul scop este să învăţăm din fiecare meci câte ceva”

După meciul din campionat, cu „U” Reşiţa, Yeliz Ozel şi Anja Andersen au vorbit despre noile metode impuse la Vâlcea. „E important ca toate jucătoarele să cunoaştem potenţialul fiecărei colege, să ştim posibilităţile pe care le are în orice moment al jocului şi ce variante ar putea alege. De aceea e nevoie să exersăm, iar aceste meciuri ne ajută să ne antrenăm cum ne-am propus. O dată cu venirea Anjei, am început să vedem handbalul altfel. Scopul este să învăţăm din fiecare meci câte ceva şi să câştigăm”, a declarat turcoaica Ozel după meciul din Liga Naţională. Antrenorul danez, Anja Andersen, a fost la fel de concisă: „Aceste meciuri le ajută pe jucătoare să vadă handbalul într-un mod diferit. Trebuie să exerseze mai multe poziţii, să conştientizeze fiecare că au potenţial pentru a juca pe mai multe posturi. Pentru mine meciul cu Reşiţa a fost important pentru antrenament. Le-am spus fetelor să nu se uite la scor. E dificil, fiind jucătoare, să nu uiţi la tabelă, dar în timp cred că vor îndrăgi mai mult handbalul privindu-l altfel. E nevoie să te relaxezi, să nu te laşi cuprinsă de frică. Eu am o altă filozofie despre handbal şi când voi reuşi să o aplic în totalitate, handbalul va fi privit altfel de către fetele de aici. Poate fi foarte frumos dacă nu eşti presat numai de această idee: «Să câştig, să câştig, să câştig!»”, spune Andersen.