Liga 6

Tineretul Frânceşti s-a îndepărtat de locul 2. Cavalerul Trac, prunctaj maxim în retur

Returul Seriei Nord a Ligii a VI-a e perfect, până acum, pentru Cavalerul Trac Cernişoara. Aceasta a reuşit să obţină trei victorii în trei meciuri, deşi nu a avut parte de adversari tocmai accesibili. În prima etapă din 2024, a trecut cu 7-2 de Dăeşti, apoi s-a impus cu 4-1 la Genuneni, iar în week-end, pe teren propriu, a învins cu 2-1 a treia clasată, Tineretul Frânceşti. Prima repriză a aparţinut oaspeţilor, care au deschis scorul prin Severian Vişan. S-a marcat chiar înainte de pauză, în minutul 41. În partea secundă, Laurenţiu Ancuţa şi colegii săi au înclinat balanţa în favoarea lor. Dubla lui Antonio Nicolae, din minutele 60 şi 73, din penalty, a făcut diferenţa. Cavalerul Trac, ajunsă pe locul 7, merge duminică la Vaideeni. Frânceşti s-a îndepărtat puţin de locul 2, ocupat de Măldăreşti. Progresul e la şase puncte în faţă. Despre titlu nu mai poate fi vorba. Pare deja acontat de Topologul Galicea. În ultima zi din martie, Frânceşti are meci acasă cu Rapid Stoeneşti.