Liga 6

Victorie cu repetiţie pentru Păstorul Vaideeni în faţa rivalei locale, Montana

La finele săptămânii trecute, la Izvorul Rece s-a dus o nouă ”bătălie” din istoria zecilor date de-a lungul anilor de cele două echipe de fotbal de tradiţie din Vaideeni, Montana şi Păstorul, colege în campionatul Seriei Nord a Ligii a VI-a. Anul acesta a fost al celor de la Păstorul, care s-au impus în ambele dueluri cu acelaşi scor: 3-2. În partida din retur, recent disputată, ”erou” pentru Păstorul a fost Ionuţ Andrei Crăciunescu, marcator a două dintre cele trei goluri ale formaţiei sale. El a deschis scorul în minutul 27, iar Cosmin Cioranu a dublat diferenţa cu cinci minute înainte de pauză. De la 0-2 s-a făcut 2-2. Montana a reuşit egalarea în condiţiile în care din minutul 50 a jucat în inferioritate numerică. Cristian Dumitrescu a fost eliminat în minutul 50 pentru cumul de cartonaşe galbene. Trei minute mai târziu, Alex Danciu a redus din handicap, iar Ionuţ Marica a egalat la 2 în minutul 81. Andrei Crăciunescu a adus bucuria în tabăra oaspeţilor în minutul 90 (scor 2-3). Păstorul este superioară Montanei şi în clasament. E pe locul 8, în timp ce Iz. Rece ocupă locul 10.